Yunanistan, deprem sonrası Türkiye’yle yoğun dayanışma göstermişti; Çavuşoğlu’ndan tren kazası sonrası Atina’ya taziye telefonu

T24 Dış Haberler

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’da meydana gelen ve 36 kişinin ölümüne sebep olan tren kazasından sonra Yunanistanlı mevkidaşı Nikos Dendias’ı arayıp taziye dileklerini sundu. 

Çavuşoğlu Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda “Yunanistan’da meydana gelen tren kazası nedeniyle mevkidaşım Dendias’ı arayarak taziye dileklerimizi ilettik. Yunan devletinin ve halkının acısını paylaşıyoruz”

Yunanistan’da Larissa kenti yakınlarında bu sabah saatlerinde bir yolcu treni ile bir yük treni kafa kafaya çapışmış; en az 36 kişi kişi hayatını kaybederken 80’den fazla insan yaralanmıştı.

Yunanistan, Türkiye’de meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, ilişkilerin krizde olduğu bir dönemde Ankara’ya en çok dayanışma gösteren ülkelerden biri oldu. 

Yunanistan, depremden sonra Türkiye’ye ilk yardım ekibi gönderen ülkelerden biri oldu. Atina, arama kurtarma ekiplerinin yanı sıra bölgeye 80 ton tıbbi ve ilk yardım ekipmanı gönderdi. Hükümetin çalışmalarının yanında Yunanistan’ın birçok kentinde sivil toplum kuruluşları, Türkiye’ye gönderilmek üzere yardım topluyor. Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, afet bölgesini bizzat ziyaret etmiş ve “İlişkilerimizin düzelmesi için bir deprem daha yaşanması gerekmiyor” demişti.

Uzmanlar, Yunanistan’ın deprem sonrasındaki tutumunun ardından Ankara-Atina hattında ilişkilerde iyileşme yaşanabileceği yorumunda bulunmuştu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir