Vahit Kirişci: Buğday rekoltesi, içerideki bütün gereksinimlerimizi karşılayabilecek seviyede

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Nallıhan Sariçalı Dağı Ulusal Parkı’nda düzenlenen 7. Foto Safari açılış merasiminde yaptığı konuşmada, Türkiye hububat üretimi ve randımanı ile ilgili kıymetlendirme yaptı.

AA’nın haberine nazaran, Bakan Kirişci, geçen yıl 2 bin 250 lira olan buğday alım fiyatının bu yıl desteklemeyle birlikte 7 bin 50 lira seviyesine çıkmış olmasının üretici ismine epey sevindirici olduğunu bildirdi.

“Alım fiyatını artışı üretici ismine sevindirici”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, AK Parti 30. İstişare ve Kıymetlendirme Toplantısı’nda hububat alımına yönelik yaptığı açıklamalara değinen Kirişci, “Buğday ve arpa üzere hububat alım fiyatlarıyla ilgili Toprak Mahsulleri Ofisi olarak nasıl bir yol izleyeceğimiz paylaşıldı. Bu yıl ton başına 6 bin 50 lira alım ve 1.000 lira prim bedeli olmak üzere toplam 7 bin 50 lira üzere bir fiyat açıklandı. Geçen yıl 2 bin 250 lira olan buğday alım fiyatının bu yıl desteklemeyle birlikte 7 bin 50 lira mertebesine çıkmış olması hakikaten üreticilerimiz ismine epey sevindirici bir fiyat olarak görüyoruz.” diye konuştu.

“Buğday rekoltesi muhtaçlıkları karşılayacak nitelikte”

Kirişci, geçen yıl kuraklık nedeniyle mahsul arzında bir ölçü eksiklik olduğunu anımsatarak, “Bu yıl gerek yağışlar gerekse de üreticilerin üstün uğraşlarıyla 20 milyon ton civarında bir buğday rekoltesi bekliyoruz. Bu ölçü bizim içerideki bütün gereksinimlerimizi karşılayabilecek seviyededir.” dedi.

“Biyolojik çeşitlilik korunmalı”

Kirişci, yaptığı konuşmada, ayrıyeten Nallıhan Kuş Cenneti ile ulusal parkın çok güçlü bir biyoçeşitliliğe sahip olduğunu ve bu ekolojik zenginliğin korunması, geliştirilmesi için gerekli uğraşların gösterildiğini tabir etti.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.