Uzmanlar açıkladı: Kahve severlere müjde…

Yeni yapılan bir araştırma, gün içerisinde içilen tek bir kahvenin bile, tıpkı anda birçok işi yapmaya (multitasking) yardımcı olduğunu ortaya koydu.  

İngiltere’deki Brunel Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya nazaran, kahve içmek kişiyi hızlandırarak çoklu vazifeleri yapmayı kolaylaştırıyor.

Çalışma için 274 iştirakçiden, ekranda bir yahut iki sayısını gördüklerinde farklı düğmelere basmaları istendi. Daha sonra, birebir anda iki farklı sesin çaldığını duyduklarında basmaları için iki düğme daha verildi.

Deneyi evvelden kahve içmeden yapanlar, birden fazla düğmeye bastıklarında, tek bir vazifeye odaklandıkları vakte kıyasla yaklaşık 0,68 saniye daha yavaştı. Fakat bir fincan sade kahve içilmesine müsaade verilenler yalnızca 0,54 saniye daha yavaş bir performans gösterdi.

Sonuç olarak kahve içenler %21 oranında daha hızlandı.

“KAHVE İÇENLER SONUÇTAN ŞAD KALACAK”

Araştırmanın başındaki isim Dr. Andre Szameitat, kahve içenlerin “sonuçlardan şad kalabileceğini” fakat çalışmanın küçük olduğunu söyleyerek daha fazla araştırmaya muhtaçlık olduğunu belirtti.

Frontiers in Psychology mecmuasında yayınlanan çalışmadaki bulgular, kahve alışkanlıklarının, iş ve öteki her şey dahil olmak üzere günlük ömrün rekabetçi taleplerini dengelemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Araştırma ayrıyeten, görüntü oyunları oynayan ve beyinlerini çoklu misyon için eğitenlerin bunu yapmakta daha güzel olduğunu da buldu.

Daima lisanlar ortasında geçiş yapan iki lisanlı beşerler, çoklu vazifelerde de daha hızlılardı.

Gerilimli, kaygılı ve bunalmış olabilen nevrotik beşerler, disleksiye sahip olan şahıslarda olduğu üzere, çoklu vazife istendiğinde öbür insanlara nazaran daha yavaş bir performans gösterdi.

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.