Ukrayna’dan Fransa’ya: Rusya’nın aşağılanmamasını istemek fakat sizi aşağılar

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba, Putin’in “tarihi bir hata” yaptığını fakat diplomasi için “küçük düşürülmemesi” gerektiğini söyleyen Macron’un bu sözlerle “asıl Fransa’yı küçük düşürebileceğini” tabir etti.

Macron basına verdiği mülakatta, “Rusya’yı küçük düşürmemeliyiz ki çatışmaların sona erdiği gün diplomatik yollarla bir çıkış yolu inşa edebilelim. Fransa’nın rolünün arabulucu bir güç olduğuna inanıyorum” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı’na Twitter’dan cevap veren Kuleba, “Rusya’yı aşağılamaktan kaçınma davetleri yalnızca Fransa’yı ve bunu isteyen öteki tüm ülkeleri aşağılar. Zira kendisini küçük düşüren Rusya’dır. Hepimiz Rusya’ya nasıl haddini bildireceğimize odaklansak uygun olur. Bu barış getirecek ve hayat kurtaracaktır” tabirlerini kullandı.

Macron, ateşkes sağlama ve Kiev ile Moskova ortasında muteber bir müzakere süreci başlatma gayesiyle işgalden bu yana Putin ile sistemli olarak görüştü, lakin somut bir muvaffakiyet elde edemedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Mihaylo Podolyak, devlet televizyonunda arabuluculuk hakkındaki bir soru üzerine, “Ukrayna Batı’dan yeni silahlar almadan ve Rus güçlerini mümkün olduğunca Ukrayna sonlarından püskürtmeden Rusya ile müzakerelerde bulunmanın bir manası yok” dedi.

Ukraynalı milletvekili ve müzakere takımının bir üyesi olan David Arakhamia da, “Silahlı kuvvetlerimiz (yeni silahları) kullanmaya hazır… ve bence o vakit daha güçlü bir durumdan yeni bir görüşme tipi başlatabiliriz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.