Ukrayna: Rusya, Belarus’a İskender füze sistemleri yerleştirdi

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, savaşın 90. gününde Belarus sınırından Ukrayna’ya füze ve hava saldırısı tehdidinin arttığı belirtildi:

“Saldırgan, İskender-M operasyonel taktik füze sistemlerini Ukrayna’nın devlet sonundan 50 kilometreye kadar aralıktaki Belarus’un Brest bölgesine konuşlandırdı.”

Rus birliklerinin Zaporojiye bölgesindeki taktik pozisyonlarını geliştirdiklerine dikkat çekilen açıklamada, “Zaporojiye tarafında, işgalciler Vasilyevka-Kamenskoe tarafına gerçek atak operasyonlarına devam etmek için birlikleri güçlendiriyor.” denildi.

Ayrıyeten, ülkenin doğusunun ise çatışmanın ağır yaşandığı bölge olarak kalmaya devam ettiği ve son 24 saatte Ukrayna ordusu tarafından Donetsk ve Luhansk yönlerinde 16 düşman saldırısının püskürtüldüğü ve 8 tank ile 22 zırhlı aracın imha edildiği açıklandı.

MEYYİT RUS SAYISI 29 BİN 350 OLDU

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığının öbür açıklamasında, 24 Şubat ile 24 Mayıs tarihleri ortasında Rus ordusunun savaştaki kayıplarına ait bilgiler güncellendi.

Buna nazaran, Ukrayna topraklarında 29 bin 350 Rus askeri öldürüldü. Bunun yanı sıra 205 uçak, 170 helikopter, 1302 tank, 3 bin 194 zırhlı araç, 112 füze, 606 roketatar sistemi ve 93 hava savunma sistemi imha edildi.

Rus güçleri 2 bin 213 araç, 13 gemi ve hafif hız teknesi, 480 insansız hava aracını da kaybetti.

Rusya Savunma Bakanlığından 25 Mart’ta yapılan açıklamada, Ukrayna’da 1351 Rus askerinin öldüğü duyurulmuştu.

 

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.