Suudi Arabistan: İran’la ilerlemeler kaydettik lakin…

Dünya Ekonomik Forumu Davos Tepesi’nde konuşan Ferhan, ülkesinin İran’la bağlantılarını düzeltme hedefiyle sürdürdüğü görüşmelere değinerek, “Gelecekte iş birliği yapmak için İran’ın itimat vermesi gerekiyor” dedi.

Suudi Arabistan’ın Tahran’la ikili bağlantıların düzelmesi için gerçekleştirdiği görüşmelerde birtakım ilerlemelerin kaydedildiğini lakin bunların kâfi olmadığını tabir eden Ferhan, ayrıyeten Lübnan’da devletin aktifliğini geri kazanması için siyasilere ıslahatları hayata geçirme davetinde bulundu.

Filistin sıkıntısına de değinen Ferhan, Filistinliler ile İsrailliler ortasındaki müzakerelerin tekrar başlaması gerektiğine dikkati çekti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Ferhan, enerji tedarikine ait ise Körfez İşbirliği Kurulu’na üye ülkeleri olarak güç güvenliğine değer verdiklerini belirtti.

Memleketler arası güç tedarikinde rastgele bir kısıtlama olmadığına işaret eden Ferhan, global güç krizini çözmek için daha geniş bir yakınlaşma imkanlarının gözden geçirilmesi gerektiğine dikkati çekti.

İran-Suudi Arabistan bağları

Suudi Arabistan’da 2 Ocak 2016’da ortalarında Şii din adamı Nimr en-Nimr’in de bulunduğu 47 kişi “terör” suçlamasıyla idam edilmişti.

İdamlara reaksiyon gösteren İranlı yetkililerin peş peşe yaptığı açıklamaların akabinde Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binaları İran’daki göstericiler tarafından ateşe verilmişti.

Mart 2015’te başlayan Yemen’deki kriz nedeniyle iki ülke ortasındaki gergin diplomatik alakalar büsbütün kesilmişti.

İran ile Suudi Arabistanlı yetkililer, Nisan 2021’de Bağdat’ta direkt görüşmeler yapmak üzere bir ortaya gelmiş ve Irak’ın orta buluculuğundaki görüşmeler daha sonra da devam etmişti.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, 23 Aralık 2021’de yaptığı açıklamada, Riyad’la müzakerelerde ilerleme kaydedildiğini belirtmiş ve bunun bir göstergesi olarak Suudi Arabistan’ın Cidde’deki İslam İşbirliği Teşkilatı’nda misyonlu üç İranlı diplomata vize verdiği bilgisini aktarmıştı.

İki ülke yetkilileri son olarak geçen ay Bağdat’ta bir ortaya gelmişti. İran Ulusal Güvenlik Yüksek Kurulu’na bağlı yayın yapan “Nournews” tarafından 23 Nisan’da yapılan açıklamada, bir sonraki müzakerelerin dışişleri bakanları seviyesinde yapılabileceği belirtilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.