SSB ile ASELSAN ortasında 1 milyar liralık kritik anlaşma!

SSB’den yapılan açıklamaya nazaran, projede teslimatların 2023’te başlaması ve 2024’te tamamlanması planlanıyor.

J/KGYS Projesi kapsamında, Jandarma Genel Komutanlığı sorumluluk alanında bulunan 25 vilayet, 109 ilçedeki bin 650 noktada kamera ve kayıt sistemleri kurulacak.

Bu sistemlerden alınan manzaraların kablosuz irtibat sistemleriyle aktarılarak, yapay zeka yazılımlarıyla tahlil edilmesi, bu sayede kabahat işlenmesinin önlenmesi ve işlenen cürümlerin aydınlatılmasını teminen sistemlerin tedarik edilerek kurulumlarının yapılması amaçlanıyor.

Proje kapsamında gereksinim makamının belirlediği noktalara yaklaşık 7 bin kamera suramı yapılacak. Sistemlerden elde edilen dataların kablosuz haberleşme usulleri olan WİMAX ve LTE mimarisi kullanılarak merkeze aktarılması planlanıyor. Ankara ve Balıkesir’de toplam 183 noktada LTE mimarisi kullanılarak bilgi aktarılması öngörüldü.

Projede hareket, seçili alan ihlalinin tespiti, obje tespiti, kişi bulma ve eşkal tespiti, kalabalık sayımı, insan hareketi istikametine bağlı olağandışı durumların tespiti, araç varlık, tip, taraf tespiti, güneş panelli direklerin kullanılması ve kablosuz manzara aktarılması üzere özellikler öne çıkıyor.

SSB ile ASELSAN ortasında yürütülecek projenin toplam bedeli 1 milyar 49 milyon lira olarak açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.