Son dakika… Karadeniz’de yağış sürecek mi? Son durum CNN TÜRK’te aktarıldı

DHA muhabiri Arzu Erbaş’ın aktardıkları şu şekilde;

Rize’de beklenen yağış dün akşamdan etkisini gösterdi. Artvin’de de belirttiğiniz gibi ilerleyen saatlerde yağışın etkili olmasını bekleniyor. Artvin Hopa’dayız şuan, durum sakin. Rize’de hareketli saatler yaşandı. Metrekareye 100 kilogram bir yağış bekleniyordu ve akşam önemli bir miktar yağış Rize’ye düştü. 6 ilçede şiddetli yağış etkili oldu ve yaklaşık 70’e yakın köy ve bağlantı yollarında aksamalar yaşandı. Ekipler çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu yolların önemli kısmı ulaşıma açıldı. Artvin ile ilgili dün akşam saatlerinde bir trafoya yıldırım düştü ve 37 köye elektrik verilemedi ekiplerin çalışması ile yeniden enerji sağlanmış oldu.

Son günlerde yaşanan felaketlerde en önemli başlıklardan bir de dere yataklarına yapılan binalar. Şu anda Sugören mahallesindeyiz derenin olduğu noktada, hemen arkada 6 katlı bir bina var dereye sıfır yapılan bu bina kayıpların yaşandığı binalara örnek olacak türden bir bina. Bulunduğumuz noktada tek örnekte o değil. Dereye sıfır yapılan onlarca bina var. Bu binalar yaklaşık 30-40 yıllık binalar. 4 yıl önce bir sel meydana gelmiş bu noktada ama önemli bir durum meydana gelmemiş. Derenin ne getireceğin hangi zamanda tehlike arz edeceğin bilmiyoruz ama bazı şeyleri gözle göre biliyoruz. Açık açık tehlikeye davetiye çıkarıyor. ,

Bugün de yeniden bir yağmur uyarısı söz konusu, dün akşam itibariyle başlayan yarına kadar sürmesi beklenen bir yağmur söz konusu. Rize’de dün etkili olmaya başladı. Öğleden sonra Artvin’de etkili olmaya başlayacak. Halkın endişeli bekleyişi sürüyor. Yetkililerin vatandaşlara tehlikeli noktalardan uzaklaşmasına dair çağrıları da sürüyor.

METEOROLOJİ’DEN UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan uyarıya göre, Rize’de bu akşam saatleri itibarıyla yerel olarak çok kuvvetli ve şiddetli (51-100 kilogram/metrekare) sağanak ve gök gürültülü sağanak tahmin ediliyor.

Bu yağışların yarın günün ilk saatleri itibarıyla Ordu, Giresun, Trabzon ile kuzey kesimleri başta olmak üzere Artvin çevrelerinde de yerel olması öngörülüyor.

Rize ile Artvin’in kuzey kesimlerinde ise yarın aynı saatler itibarıyla yer yer aşırı (100 kilogram üzeri/metrekare) sağanak bekleniyor.

Sel, su baskını, heyelan, ulaşımda aksamalar, yıldırım gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.