Son dakika… 3 bakandan Bozkurt’ta açıklamalar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklaması;

HES’in biraz daha üzerinde ağaçların kökleri ile beraber dağın tepesinden suyun şiddeti ile koptuğunu gördük. Bozkurt’ta ağır bir tablo var. Etkilediği insan sayısı olarak da ağır bir tablo var. Yaşadığımız sel bugüne kadar gördüğümüz en ağır tablo.

6118232370380e216c3ab13e

Devlet bütün unsur ve kurumlarıyla var gücüyle büyük bir çaba ortaya koydu. Koymaya devam ediyor. Bunu siyaset malzemesi yapmaya çalışanlar var. Bir taraftan temizlik yapmaya çalışıyoruz 1000 jandarma personelimizle. Binin üzerinde AFAD çalışanı var. Dün ve bugün 20 ton gıda dağıttık. Vatandaşlarımızı bütün sorunlarına cevap vermeye çalışıyoruz. 

Kastamonu’da 62 ihbar, Sinop ile beraber toplam 77 ihbar var.

Ev eşyası göndermek isteyenler varsa irtibatta bulunabilirler. Evini tahliye ettiğimiz vatandaşlara evinde hasar olsun olmasın, 3 bin TL yardımda bulunacağız herhangi bir tespit yapmaksızın. Evinde hasar olanlara 50 bin TL’ye kadar kira ve eşya yardımında bulunacağız. 

Herkes elinden gelen yardımı yapıyor. Biz belediyeler konusunda bir ayrım yapmıyoruz. Burada insan kurtarmanın sorumluluğunu yaşamıyorlar. Bütün olaylara siyasal rant olarak bakıyorlar. Bir kere olumlu siyaset içinde olun. Millet burada sıkıntılı durumda. Herkesi sağduyuya davet ediyorum. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum’un açıklaması;

Devletimiz tüm birimleriyle Kastamonu’da. Son 19 yıldır sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde nerede bir sel olduysa, yangın olduysa, afet olduysa biz hep oradaydık ve vatandaşlarımızla birlik ve beraberlik içinde hareket ettik. Kimseyi ayrıştırmadık.

6118288f70380e216c3ab148

Bir hafta sonra inşallah esnafımızın yaralarını saracak yapısal adımları da TOKİ başkanlığımız başlatacak. (Sinop, Bartın, Kastamonu) Tüm afet bölgelerinde yaklaşık 454 tane selden etkilenen ağır hasarlı ve yıkık binamız var.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez’in açıklaması:

Devletimiz tüm kurul ve kuruluşları ile bölgeye intikal etti. Temizlik yapılan binalarımız var. Oralarda tedbir amaçlı olarak elektrik vermiyoruz. Diğer birçok ilçede merkezlerde bir sıkıntı yaşanmıyor. Köylerimiz ile ilgili bazı problemlerimiz devam ediyor.

61182a3e70380e216c3ab14e

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.