Sinop’ta sağanak su baskınlarına neden oldu! Ayancık’ta sel meydana geldi

İlçede aşırı yağış nedeniyle Ayancık Çayı’nın taşması sonucu cadde ve sokaklar göle döndü. Bazı ev ve iş yerlerini su bastı, araçlar sel sularında sürüklendi.

AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, AA muhabirine, sağanak nedeniyle mahsur kalan vatandaşların bulunduğunu ve İçişleri Bakanlığınca 3 kurtarma helikopterinin bölgeye gönderildiğini belirtti.

Maviş, Sahil Güvenlik Komutanlığına ait botların da kurtarma operasyonuna katılmak üzere bölgeye gönderildiğini ve ilçeye ulaşım sağlayan köprülerin tamamının sular altında kaldığını sözlerine ekledi.

61137558d265a21ec47cb5ad

SİNOP BELEDİYE BAŞKANI BARIŞ AYHAN CNN TÜRK CANLI YAYININDA AKTARDI

Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan yaptığı açıklamada şu şekilde;

“Dün gece çok etkili bir yağmur yağdı, dükkanların ve giriş katların su basması dışında çok büyük bir sıkıntı yaşamadık. Şu anda yağış dindi ama öğleden sonra tekrar bir yağış bekliyoruz. Türkeli ve Ayancık ilçelerimizde yağış daha etkili oldu.

Ayancık’ta Sinop Merkez’e nazaran çok daha ciddi sıkıntılar yaşanıyor, ekiplerimizi Ayancık’a sevk ettik. Ayancık karayolu sel nedeniyle ulaşıma kapandı.

Ayancık’ta bir kereste fabrikasında işçilerin mahsur kaldığına dair bir ihbar aldık, çalışanları tahliye etmek için gerekli çalışmaları yaptık normalde fabrikada 100’’ün üzerinde kişi çalışıyor ama içeride kaç kişi mahsur kaldı bilgimiz yok. Sel bölgesinde bir hastane de tedbir amacıyla tahliye edildi.

Ayancık’ın Ali Köyü’nde heyelan gerçekleşti karayolu heyelandan çöktü şu anda köye ulaşılamıyor ama köyde herhangi bir can kaybımız söz konusu değil.

Ayancık’a Merkez’den iş makinalarımızı gönderdik vatandaşlarımızın tahliyesi için çalışmalarımız sürüyor. Emniyet birimine bağlı kurbağa adamlar da herhangi bir olumsuzluğa karşı hazır bekliyorlar.

Şu an için çevre illerden bir yardıma ihtiyacımız yok ama dediğim gibi yağışların devam etmesi durumunda böyle bir çağrı yapabiliriz.”

KASTAMONU AZDAVAY’DA DA SAĞANAK SELE NEDEN OLDU

İlçede saat 07.00’de başlayan şiddetli yağmur sele neden oldu. Çok sayıda araç sele kapıldı, ev ve iş yerlerini su bastı. Bazı araçlar oluşan çamur yığınına saplandı. Derelerin taştığı ilçede tarım arazileri de sular altında kaldı, köprüler zarar gördü. Sel nedeniyle Azdavay-Pınarbaşı karayolunda ulaşımın güçlükle sağlandığı öğrenildi. Belediye ekipleri, yağmurun şiddetinin azalmasıyla temizlik çalışması başlattı.

Azdavay Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek, dere yataklarının hepsinin taştığını söyleyerek, “Tarihte böyle bir şey görmedik. Dere yataklarının hepsi taştı. İlçenin yarısı su altında kaldı. İlçede su dere gibi akıyor mahallelerde. Şaşkınla izliyoruz” dedi.

Başkan Civelek, su altında kala binalarda zemin katlarda mahsur kalan yaklaşık 40 kişiyi kurtardıklarını söyledi. Başkan Civelek, şu ana kadar can kaybı ve yaralı olmamasının sevindirici olduğunu belirtti.

61137ec9d265a21ec47cb5d3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.