Sıcağın dermanı soğuk çorbada

Yaz bütün sıcaklığıyla günlerimize hakim oldu. Sıcak hava bedenin su ve elektrolit istikrarını müdafaayı gerektirir. Bu hassas istikrar korunamaz ve bedenin muhtaçlığı karşılanamazsa baş dönmesi, halsizlik sıklıkla görülebilir ve başta böbrekler olmak üzere iç organlarımız epey zorlanabilir.

KALORİSİ DÜŞÜK BESİNLER TÜKETİN

Rabbimiz, yazın da bu gereksinimlerimizi karşılayacak meyve ve sebzeler vermiş bize. Örneğin salatalık, kavun, karpuz, kabak bol ölçüde su içerir, yeşil yapraklı sebzeler de mineral ve vitamin muhtaçlığımızı karşılar. Bu mevsimde yağ ve karbonhidrat yüklü beslenmekse daha halsiz, yorgun hissetmemize neden olabilir. Zira bedenimiz yağlı ve karbonhidratlı besinleri sindirmeye çalışırken çok daha fazla suya gereksinim duyar. Bu yüzden kalori pahası daha düşük taze zerzevat ve meyveye, yoğurt, kefir, şalgam üzere mayalı besinlere yönelmek sıhhatimizi korumak için olağanüstü bir adım olacaktır. Bin yıllardır dünya halkları, sıcak havalarda serinlemek için çorbalar, içecekler yaparlar. Biz ekseriyetle gazpaço üzere çorbaları biliriz, mutfağımızdaki cacık, ayran aşı üzere yiyecekler de serinleten yemeklere örnek olarak verilebilir. Bugün batıya ve doğuya gidelim ve İspanya’dan İran’a yazlık serinletici çorbalara bir göz atalım istiyorum. Sağlıklı, memnun pazarlar dilerim.

Abdoogh Khiar (İran)

Abdoogh Khiar (İran)

MALZEMELER:

-Yarım su bardağı ceviz
-Bir avuç kurutulmuş gül yaprağı
-2 su bardağı yoğurt
-10 adet buz
-1 su bardağı soğuk su
-1 çay bardağı çekirdeksiz kuru üzüm
-Bir salatalık
-Yarım demet nane
-Yarım demet dereotu
-Yarım demet frenk soğanı(veya körpe yeşil soğan)
-1 çay kaşığı tuz
-1 çay kaşığı taze çekilmiş karabiber
-1 tatlı kaşığı sumak

YAPILIŞI:

Cevizleri ısıtılmış fırında yavaşça kızartalım ve kabuklarını ayıklayalım, yavaşça dövelim. Gül yapraklarını ovalayalım modüllere ayıralım. Bir kapta üzerini örtecek kadar sıcak su ile 20 dakika ıslatalım. Büyük bir kapta yoğurdu buz ve su ek edip çırpalım. Salatalıkların kabuklarını soyalım, çekirdeklerini çıkartalım. İnce ince doğrayalım. Nane ve dereotunu ince ince doğrayalım. Frenk soğanını çok ince kıyalım. Kuru üzüm, salatalık, nane, dereotu, frenk soğanı, ceviz ve gül yapraklarını yoğurda ek edelim. Tuz ve karabiberi ek edip karıştıralım, buzdolabında 1 saat dinlendirelim. Üzerine sumak serperek servise alalım. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.