Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı tamamlandı

Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından organize edilen Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nın 34’üncüsünde, genel klasman erkekler kategorisinde birinciliği 48 dakika 13 saniye mühletle Doğukan Ulaç ve bayanlar kategorisinde de 48 dakika 14 saniye ile Burcu Naz Narin elde etti.

Asya’da Kanlıca Vapur İskelesi’nde başlayıp, Avrupa’da Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı’nda son bulan 6,5 kilometrelik yarışa 5 kıtadan 1198’i yabancı 2441 yüzücü katıldı.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun startını verdiği ve atletlerin İstanbul Boğazı’nı serin sularında çaba verdiği yarışın tamamlanması yaklaşık 1,5 saat sürdü.

Yarış sonuçları

Yarış sonunda genel klasman erkekler kategorisinde birinciliği Doğukan Ulaç, 48 dakika 13 saniye mühletle elde ederken, Volodymyr Voronko 48 dakika 23 saniye müddetle ikinci, Atakan Ercan ise 48 dakika 52 saniyeyle üçüncü oldu.

Genel klasman bayanlar kategorisinde ise birinci, 48 dakika 14 saniyelik mühletle Burcu Naz Narin’in olurken, 48 dakika 59 saniye mühletle yarışan Ece Yıldırım ikincilik, 51 dakika 01 saniyeyle yarışan Nida Eliz Üstündağ ise üçüncülük elde etti.

Her yaş kategorisinden tamamlanan ve dereceye girenlerin ödüllendirildiği yarışta, 60-64 yaş kategorisinde kulaç atan ve daha evvel katıldığı yarışlarda da dereceye giren eski Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, yarışı üçüncülükle bitirme başarısı göstererek podyuma çıktı.

Avcılar Belediye Lideri Turan Hançerli’nin de ortalarında yer aldığı özel atlet kategorisinde ise birinci Turgut Aslan Yaraman (53 dakika 59 saniye) olurken, ikinciliği Uğurcan Özer (54 dakika 5 saniye) ve üçüncülüğü de Ufuk Muammer Özkan (55 dakika 12 saniye) elde etti.

Dereceye giren yarışmacılara ödül ve madalyalarını, Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun yanı sıra, İstanbul Vali Yardımcısı Niyazi Erten, Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi Lideri Uğur Erdener, İstanbul Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, Milletlerarası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyesi Karl Stoss, IOC Genel Yöneticisi Christophe De Kepper, Beşiktaş Kaymakamı Lider Bakan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kent Çizgileri Genel Müdürü Sinem Dedetaş takdim etti.

Doğukan Ulaç: “Geçen seneye nazaran akıntı biraz daha fazlaydı, biraz zorlandım”

Yarışta genel klasman erkek ve bayanlar kategorilerinde birincilik başarısı gösteren Doğukan Ulaç ve Burcu Naz Narin, basın mensuplarına yarışı anlattı.

Bu yarışa 7. defa katıldığını anlatan Doğukan Ulaç, “2018’de de birinci olmuştum burada. Çok memnunum. Geçen seneye nazaran akıntı biraz daha fazlaydı, biraz zorlandım, ama birincilik için çok memnunum.” dedi. Yarışa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden geldiğini de belirten Ulaç, orada sabah akşam idmanlarına devam ettiğini lisana getirdi.

Burcu Naz Narin ise birinci yarışı olduğunu çok heyecanlı geçtiğini aktararak, bu dereceyi elde etmek için günde çift idmanla çok efor sarf ettiğini, çok emek verdiğini söyledi.

Yarışı özel sportmen kategorisinde tamamlayan Avcılar Belediye Lideri Turan Hançerli de yarışa ikinci defa katıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Tabii dünyanın en itibarlı yarışlarından biri. Dünyanın birçok ülkesinden yarışmacı katılıyor. Asya’dan Avrupa’ya geçiş yapılan tek yarış ve biz bugün Asya’dan Avrupa’ya yüzerek geçtik. Kulaçla geçtik. Bu itibarlı yarışta yer almak ve geçmiş olmak benim için çok heyecan, gurur verici.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.