Rusya’dan Ukrayna’ya verilen silahlar üzerinden tehdit: ABD’yi vurabiliriz

Ukrayna’da beklediği sonucu alamayan Rusya, Batı’ya yönelik tehditlerde bulunmaya başladı. Moskova, Ukrayna’ya verilen silah dayanağının iki nükleer güç olan ABD ile Rusya ortasında çatışma riski doğurduğunu açıkladı. Rusya’nın Washington Büyükelçisi Anatoly Antonov, Ukrayna’ya silah pompalanmasının Rusya ile ABD ortasında çatışmaya yol açabileceği ikazında bulundu.

ABD Haber mecmuası Newsweek için bir yazı kaleme alan Antonov “ABD’lilerin dar görüşlülüğü mevcut şartlarda da tezahür ediyor. Rusya’ya stratejik bir mağlubiyet yaşatma dileğini kapılan ABD’li seçkinler, Kiev rejimine silah pompalayarak tansiyonun tırmanmasına yönelik bahsi artırıyor. Bunun en büyük nükleer güçler ortasında öngörülemeyen sonuçlara hamile bir direkt askeri çatışmaya giden yol olduğu anlaşılmıyor olamaz” dedi.

RUSYA ASKERİ PLANI DURDURMAYACAK

ABD’nin Rusya’yı yaptırımlar yardımıyla ‘boğma’ planlarının da çalışmadığını kaydeden Antonov “Düşüncesizce kısıtlama uygulanması, yalnızca ABD ekonomisindeki durumu derinleştiriyor. Yani Washington, Rusya aykırısı hararet içinde kendi ayağına sıkmaya hazır. Bu çok saçma görünüyor” tabirlerini kullandı.

Antonov, ABD’nin gayretlerinin Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin özel askeri harekatta verilen Donbass sakinlerinin korunmasına ve Ukrayna’nın Nazilerden arındırılmasına, silahsızlandırılmasına ait misyonları yerine getirme kararlılığını hiçbir halde etkilemeyeceğini vurguladı.

ABD’yi Rusya’yı bozguna uğratma sanrılarıyla kendini kandırmayı bırakma daveti da yapan Rus elçi, Moskova’yla pragmatik bağlar geliştirmenin alternatifi bulunmadığının altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.