Romanya’daki Craiova fabrikası Ford Otosan’a geçti

Ford Otosan, yurtdışı operasyonlara açılmasını sağlayacak kritik bir adım attı. Ford Otosan ile Ford Avrupa ortasında, Romanya’daki Craiova fabrikasının periyoduna ait mutabakat tamamlandı. Böylelikle Ford’un Craiova’daki araç üretim ve motor üretim tesislerinin sahipliği Ford Otosan’a geçti.

Craiova’nın Ford Otosan üretim ağına dahil olmasıyla, dizaynını ve mühendisliğini Ford Otosan’ın üstlendiği yeni kuşak Courier’nin içten yanmalı van ve kombi versiyonları gelecek yıl prestijiyle, bunların tam elektrikli versiyonlarıysa 2024 prestijiyle Craiova’da üretilecek ve piyasaya sunulacak.

Bunun yanısıra Craiova’da üretilen Ford Puma’nın ve 2024 yılında devreye alınacak yeni tam elektrikli versiyonunun üretim sorumluluğu da Ford Otosan’a geçecek. Bu iki aracın eser portföyüne eklenmesiyle Ford Otosan, 2 ülkedeki 4 tesisinde Transit, Transit Custom, Courier ve Puma modellerinin elektrikli versiyonlarını üretecek.

3 YIL İÇİNDE 490 MİLYON EURO YATIRIM

Ford Otosan, Craiova’da 2023 yılında başlayacak Yeni Kuşak Courier üretimi için önümüzdeki üç yıl içerisinde mühendislik harcamalarını da içeren 490 milyon euro yatırım yapacak. Craiova fabrikasında araç üretim kapasitesi yıllık toplam 272 bin adete yükselecek, üretim planına bağlı olarak yeni jenerasyon Courier üretimi yıllık 100 bin ve Puma üretimi yıllık 189 bin adede kadar çıkabilecek.

Geçen yıl açıkladığı yatırımın tamamlanmasıyla Kocaeli fabrikalarının kapasitesini 650 bin araca çıkaracağını duyuran Ford Otosan, Craiova fabrikasının kapasitesinin de eklenmesi ile yılda 900 binin üzerinde araç üretebilecek.

GENEL MÜDÜR ÖZYURT: MUVAFFAKİYET KISSASINA YENİ SAYFALAR EKLEYECEK

Craiova’nın üretim tesisleri ağının değerli bir modülü olması ile birlikte Ford Otosan’ın üretim deneyiminin milletlerarası boyuta taşındığına dikkat çeken Ford Otosan Genel Müdürü İnanç Özyurt, şu açıklamada bulundu: “Elektrifikasyon, 100 yılı aşkın müddettir kesimimizin en dönüştürücü değişimini temsil ediyor ve kıymetli ihracat pazarımız Avrupa elektrifikasyonda süratle yol almakta. Ford’un kısa mühlet evvel açıkladığı Avrupa elektrifikasyon planı ve Ford Otosan’ın Custom PHEV ile başlayan, E-Transit ile devam eden elektrifikasyon konusundaki geniş tecrübe ve bilgi birikimi göz önüne alındığında, Craiova’nın Ford’un elektrifikasyon ve ticari araç büyüme planlarında daha da güçlü bir rol oynayacağına inanıyoruz. Craiova fabrikamız, Ford Otosan’ın ticari araç tasarımı, mühendisliği ve üretim konusundaki geniş tecrübesi ve bilgi birikiminden yararlanacak. Bugün Avrupa’daki en verimli Ford fabrikalarından biri olan Craiova’nın muvaffakiyet kıssasına yeni ve daha da heyecan verici sayfalar eklemek için sabırsızlanıyoruz” dedi. (EKONOMİ SERVİSİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.