Rize-Artvin Havalimanı’ndan birinci yurt dışı seferi Cidde’ye

Rize’nin Pazar ilçesine bağlı Yeşilköy’de, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca 1000 hektarlık alandaki Rize-Artvin Havalimanı 14 Mayıs 2022’de hizmete açıldı. Türkiye’nin 58’inci havalimanı Rize-Artvin Havalimanı, Ordu-Giresun Havalimanı’ndan sonra Türkiye’nin 2’nci, Japonya, Hong Kong ve Güney Kore’nin akabinde ise dünyanın 5’inci deniz üzerine inşa edime özelliğini taşıyor. 3 milyon metrekarelik deniz dolgusu için 100 milyon ton taş kullanılarak tamamlanan havalimanı, 4,4 milyar TL’ye mal oldu. 5 yılda tamamlanan havalimanı, 14 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in iştirakiyle hizmete açıldı.

Açıldığı 1 aylık periyotta 372 uçuşla 48 bin 103 yolcunun kullandığı Rize-Artvin Havalimanı’ndan birinci yurt dışı uçuşu da gerçekleştirildi. Milletlerarası giriş-çıkışlara açık daimi hava hudut kapısı ilan edilen Rize-Artvin Havalimanı’ndan birinci yurt dışı uçuşu, hacı adaylarından oluşan kafile ile Suudi Arabistan’a yapıldı. Türk Hava Yolları’na ilişkin uçakla hacı adayları, Rize’den Cidde’ye direkt uçtu.

‘ÇOK HEYECANLIYIM’

Hacı adayı Ahmet Ali Çetin, “Çok memnunum, çok heyecanlıyım. Oradaki manevi duyguyu yaşayacağım. Birinci sefer kutsal topraklara gidiyorum birinci kere uçuyorum birinci defa Rize-Artvin Havalimanı’nı kullanıyorum” dedi.

Havaalanında çıkış süreçlerini yaptıran hacı adayı Ramazan Çelik de “Rize merkezden havaalanına geldim. Buradan direkt Suudi Arabistan’a uçacağım. Kutsal topraklarla buluşacağım için memnunum. 2 kez umre yapmıştım. Artık gerçek görev için gidiyorum, vatan ve millet için dua edeceğiz” diye konuştu.

12 yıldır bu anı beklediğini söyleyen Nuriye Yaylacı da “Bugün nasip oldu. Hem de Rize’den direkt Suudi Arabistan’a gideceğiz. Hacı olmanın memnunluğunu yaşayacağız” dedi.

KAYNAK: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.