Otobüs kazaları neden oluyor?

“SEFERLER SIK, ŞOFÖRLER YETERİ KADAR DİNLENEMİYOR”

Son 4 günde 29 canımızı trafik kazasında, otobüs kazasında kaybettik. Peki, kazalar neden oluyor? Şoförler ne gibi önlemlerin alınmasını istiyor? İşte CNN TÜRK mikrofonuna yaptığı yorumlar: 

İhmalkarlık oluyor. Şoförlerin yorgunluğundan oluyor, uyuyabiliyorlar bazen yolda.

Bence şoförlerin büyük ihtimalle uyuya kalmasından dolayı. Uzun süre artık kaç olmalı bilmiyorum ama 5’er saat arayla uyusalar, dönseler aralarında daha iyi olur.

Emniyet kemerini takmadıkları için ve bir de uykusuzluk olabilir.

Yaz mevsimiyle sefer sayısı hızla arttı. Bu sefer şoförler dinlenemiyor, yorgunluk var. Emniyet kemerine mutlaka uyulması lazım. Bu kazalar bundan oluyor. Yani şoförün yorgunluğu, yeteri kadar dinlenmemesi.

En önemli nedeni şoförlerin rahat dinlenememesi. Şoför uzun yoldan geldikten sonra hemen seyahate yönlendiriliyor, sefer sayısı çok.

“9 SAATTEN FAZLA ARAÇ KULLANIMI ENGELLENMELİ”

Otobüsçüler Federasyonu’ndan yapılan açıklamada da otobüslerde emniyet kemeri kontrolü için elektronik denetleme sistemine geçilmesi, şoförlerin 9 saatten fazla araç kullanmasının engellenmesi ve sürücünün yorgunluğunu algılayan direksiyon titreten sistemlerin otobüslerde zorunlu hale getirilmesi gerektiği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.