Ormanlık bölge yakınındaki yapılaşma nasıl olmalı?

“YAPILAR VE ORMAN ARASINDA MESAFE OLMALI”

Alevler büyüyerek ilerledi, yeşil örtü ile birlikte yerleşim alanlarını da yuttu. Ege, Akdeniz ve çevresinde çıkan yangınlarda ağaçların yanı sıra, ormana yakın alanda bulunan çok sayıda mesken de alevlere teslim oldu. Ormana yakın olan yapılaşmalar nasıl olmalı, nelere dikkat edilmeli? CNN TÜRK’e konuşan Mimar Nihat Şen, “Orman kenarlarına yapılaşma varsa mutlaka 20-25 metre genişliğinde yangın koruma şeritlerin oluşturulması çok önemli. Yapılan koruma şeridi, orman ile yapılar arasında mesafe olmasını, dolayısıyla yangının meskenlere sıçramasını engelliyor” dedi.

Olası yangınlara ilk müdahale için de yapılması gerekenler var. Mimar Nihat Şen, “Belirli aralıklarla su vanaları, yangın söndürme su vanalarının mutlaka yapılması lazım. İlk müdahalede bunlar çok önemli” diye konuştu.

“BİNA CEPHELERİ YANMAZ MALZEMELERLE KAPLANMALI”

Peki, orman yakınındaki bölgelerde bina inşaatında nelere dikkat edilmeli? Mimar Şen, “Kullanılan malzemeler özellikle dış cephede, böyle yangına maruz yerlerde yanmaz malzemelerle dış cephe kaplamalarının yapılması çok önemli” ifadelerini kullandı.

Yangının binalara ulaşma ihtimaline karşı da alınması gereken bir dizi önlem mevcut. Mimar Şen, “Binada çok daire var ise yangın merdivenin ve kapılarının yangına dayanıklı olması lazım. Duman detektörü sprinklerin, yangın söndürme ipliklerin mutlaka olması lazım. Bunlar çok önemli şeyler” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.