New York borsası düşüşle açıldı

S&P 500 endeksi yüzde 1.03 azalışla 3.779.58 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1.04 kayıpla 11.061.31 puana indi.

Yükselen enflasyon ve sıkı para siyasetinin büyüme ivmesi üzerindeki tesirlerine ait kaygılarla endeksler yeni günün açılışında negatif bir seyir izledi.

Enflasyon karşısında ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilileri kararlı duruşlarını sürdürürken, Fed Lideri Jerome Powell, dün katıldığı Merkez Bankacılığı 2022 Forumu’nda, yüksek enflasyonun denetim altına alınması için ne gerekiyorsa yapılacağı taahhüdünü yinelemişti.

Powell, ABD iktisadının daha sıkı para siyasetine dayanacak halde güzel durumda olduğunu vurgulamıştı.

Makroekonomik bilgi tarafında ise ABD’de şahsî gelirler, mayısta beklentiler dahilinde yüzde 0.5 artarken, ferdî tüketim harcamaları yüzde 0.2 ile beklenenden az yükseliş gösterdi.

Analistler, ABD’de hanehalkı harcamalarının yüksek enflasyonla karşı karşıya kalarak yavaşlama gösterdiğini, ferdî tüketim harcamalarında beklentilerin altında kalan artışın “ekonomik büyümenin ikinci çeyreğin başında suratını kaybettiğinin işareti” olarak yorumlandığını belirtti.

ABD’de birinci kere işsizlik maaşı müracaatında bulunanların sayısı da 25 Haziran ile biten haftada 231 bine gerileyerek beklenenden az düşüş gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.