New York borsası düşüşle açıldı

S&P 500 endeksi yüzde 0,46 azalışla 3.936,73 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,92 kayıpla 11.707,44 puana indi.

Ekonomik yavaşlamaya ait kaygılar ve yüksek enflasyon karşısında faizlerin agresif bir formda yükseltilmeye devam edeceği beklentileriyle endeksler, yeni ayın birinci süreç gününün açılışında negatif seyrini sürdürdü.

FED VARSAYIMINDA 75 BAZ PUAN AĞIRLIKLI

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin geçen haftadan bu yana “şahin” tonda yaptığı açıklamalar, açıklanan bilgilerle desteklenince hisse piyasası fiyatlamalarında bankanın bu ayki toplantısında 75 baz puanlık faiz artırımına gideceği ihtimali yüzde 74’e yükseldi.

Makroekonomik data tarafında ise ABD’de birinci sefer işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı, 27 Ağustos ile biten haftada evvelki haftaya kıyasla 5 bin kişi azalarak 232 bine indi.

Piyasa beklentilerinin tersine düşüş göstermeye devam eden ve 9 haftanın en düşük düzeyine gerileyen işsizlik maaşı müracaatlarına ait datalar, güçlü iş gücü talebi ve sıkı iş gücü piyasası şartlarıyla dengeli bir seyir izledi.

Ülkede tarım dışı iş gücü verimliliği de bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 4,1 azalarak beklenenden az düşüş gösterdi.

Fed’in takip ettiği enflasyon göstergelerinden biri olan ünite emek maliyetindeki artış ise yüzde 10,8’den yüzde 10,2’ye revize edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.