Muharrem bebeğin davası AİHM’e gidiyor

Van’ın Gürpınar ilçesinde yüksek ateşten rahatsızlanan 1,5 yaşındaki Muharrem Taş’ın kardan ötürü kapalı olan yolda ölmesi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşındı.

Bebeğin vefatıyla ilgili daha evvel Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ihmali olduğu tez edilen kamu vazifelileri hakkında ‘kovuşturma yapılmasına yer olmadığına’ karar verildi. Karara yönelik itiraz ise AYM tarafından reddedildi.

Cumhuriyet‘ten Yusuf Ziya Cansever‘in haberine nazaran, Taş Ailesi’nin avukatı Murat Timur tarafından yönetim mahkemesinde açtığı tazminat davasını AYM, ‘İdare Mahkemesindeki davasının sonucu beklenmeden müracaat yapıldığından müracaat yollarının tüketilmemesi nedeniyle’ kabul edilemez buldu. Bu duruma reaksiyon gösteren Timur, Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararın olayın sorumlularını aklamaya yönelik olduğunu söyledi.

‘AİHM’NİN KAMUOYUNU TATMİN EDECEK KARAR VERECEĞİNİ UMUT EDİYORUZ’

Danıştay’ın eksper raporu talep etmesi üzerine, Van 1. Yönetim Mahkemesi tarafından 30 Ocak 2022 tarihli 25 sayfadan oluşan bilimsel raporda; ailenin olayı süreksiz köy korucusu ve kolluk kuvvetleri üzerinden 112’ye bildirmesine karşın 112 Komuta Denetim Merkezi tarafından acil hadisenin ciddiyete alınmadığının tespit edildiğini anlatan Timur, “Ölüm olayının gerçekleşmesinde Sıhhat Bakanlığı’nın yüze 80 asli kusurlu olduğu, araç ekipmanın da gerekli ihtimamı göstermediğinden kar ile kapanan yolu açmayan vilayet özel yönetiminin de yüzde 20 kusurlu olduğu saptaması yapılmıştır denildi” dedi.

M.T bebek öldükten sonra bile cenazenin taşınması için yapılan ihbarda kamu kurumu temsilcilerinin yükümlülüğünü yerine getirmediğine dikkat çeken Timur, “Muharrem bebeğin hayat, sıhhat ve tesirli soruşturma hakkının ihlal edildiği belgede AİHM’nin kamuoyu vicdanını tatmin edecek karar vereceğini umut ediyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.