Mehmet Emin Birpınar’ın İklim Krizi ve Türkiye kitabı

Dünyamız ve Türkiye değişen ve yaşanan iklim krizleriyle daima çaba ediyor. Bunun yanında global iklim değişikliklerini eklediğimizde Türkiye ve dünyada yaşanan kürsel iklim krizlerini daha güzel anlamak için sizlere tavsiye kitabımız var…

Yıllarca iklim bahislerinde çalışmalar yapan Mehemt Amin Birpınar’ın hazırladığı rapor kitap haline geldi.

İklim değişikliği üzerine tartışmalar

İklim değişikliği üzerine milletlerarası alanda tartışmalar 1970’lerin sonunda başladı. 1992 yılında Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin kabul edilmesiyle ile de yasal bir tabana kavuştu.

Tartışmaların başında iklim değişikliğini dünyanın doğal iklim döngüsü içinde olağan bir durum üzere görenler ve bunu yalnızca bilim insanlarının uğraşması gereken bir mevzu olarak değerlendirenler bile vardı.

Beşerler raporlardan, bilim insanlarının söylediklerinden çok günlük yaşantılarında iklim değişikliğinin tesirlerini görmeye başladığında bu gerçeği kabul ettiler.

Mehmet Emin Birpınar 9 Nisan 2015’te resmi olarak Türkiye ismine iklim değişikliği müzakerelerini yürütmek üzere Başmüzakereci olarak görevlendirilmesinden sonra yüzlerce toplantıya, doruğa katıldı, ikili görüşmelerde bulundu.

Zorlu iklim müzakerelerinin kitabı

Kapılar kapandığında Türkiye’nin öncelikleri, dünü, bugünü ve geleceği için müzakere değil uğraş etti.

İklim Krizi ve Türkiye, İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Birpınar’ın şahit olduğu süreçlerin ve şahsen yürüttüğü şiddetli iklim değişikliği müzakerelerinin yansımalarının bir derlemesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.