“Kiracılar bu artışı kabul etmek zorunda değil”

Kiracılar dikkat… Ev sahibiniz enflasyon oranı üzerinde zam yapmak isteyebilir. Peki, bu yasal olarak mümkün mü? Kira ve Gayrimenkul Hukuku Uzmanı Avukat Batuhan Bulut, tüketici fiyat endeksindeki 12 aylık ortalamalara göre değişimin oranından fazla kira artışı yapılamayacağını belirtti. Bulut, şöyle devam etti:

“KİRAYA TÜFE ORANINDAN FAZLA ARTIŞ YAPILAMAZ”

Konut ve çatılı işyerlerinde kira sözleşmelerindeki kira artış oranı, TÜFE’deki 12 aylık ortalamalara göre artış oranlarını geçemez. Kiracılar tarafından TÜFE’deki 12 aylık ortalamalara göre, artış oranını aşmayacak şekilde zam yapmamak için herhangi bir dava açmaya bile gerek yok. Çünkü kiraya verenler onları bu sebebe dayanarak tahliye edemezler. Kiracılar tahliye edilme korkusuyla bu zamları yer yer yapabilmekte ya da daireyi boşaltmaktadırlar. Buna lüzum yoktur.

“KİRAYA VERENLER KİRA TESPİT DAVASI AÇABİLİR”

Kiraya verenler ise bölgedeki kira artışını gerekçe göstererek kira bedelini arttırmak isterlerse, bu durumda kiraya verenlerin elindeki imkan da kira tespit davası açmaktır. Bu kira tespit davası da kira sözleşmesi başladıktan 5 yıl boyunca açılamaz. 5’inci yılı takip eden 6’ncı yıl için açılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.