Kimlik, ehliyet değiştirmeyenler dikkat

İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı düzenlemeyle ehliyet, kimlik ve pasaport ile ilgili değişiklik kararı, 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girmişti. 83.6 milyon nüfuslu Türkiye’de 4 yılda son açıklanan verilere göre, 66 milyon kişinin TC kimlik kartı değişti. Yani 66 milyon vatandaş çipli kimliğe geçti.

Araç ehliyet belgesi sahibi 31 milyonu aşkın vatandaştan da 17 milyonu yeni tip sürücü belgesine geçti. Yeni tip sürücü belgesinin alınması için son tarih 31 Aralık 2022 olarak belirlendi. Yani yaklaşık ehliyet değişikliği yapmayan 14 milyon vatandaş için ehliyet değişikliğinde son tarih 22 yılının aralık ayı.

Peki, ehliyet veya kimlik değişikliği için ne gerekiyor? Hem ehliyet hem de kimlik yenilemek için ilk yapılması gereken randevu almak. Randevu ya ALO 199’dan ya da ‘randevu.nvi.gov.tr’ internet adresi üzerinden alınıyor. Ardından gerekli belgelerin tamamlanması gerekiyor. Biyometrik fotoğraf her iki başvuru için de geçerli. Ehliyet başvurularında aile hekimlerinden alınacak sağlık raporu da şart. Başvuruya giderken değişim bedelinin ödendiğine dair dekontun götürülmesi gerekiyor. Belgeler verildikten, başvuru yapıldıktan sonra 1 günde yeni kimlik ya da ehliyet alınabiliyor.

Ehliyetin kimlik kartına yüklenmesi ve tek kart uygulaması da başlamıştı. Bugüne kadar bu uygulamaya başvuranların sayısı da 1 milyon 600 bini geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.