Kalp krizi ve damar hastalıklardan koruyan besinler!

Avrupa’da yapılan bir araştırmaya nazaran kalp ve damar hastalıklarında artış yaşanmasının değerli nedenlerinden birisininde sıhhatsiz beslenme olduğu ortaya çıktı.

Peki kalp ve damar rahatsızlıklarından kurtulmak için nasıl beslenilmeli hangi besinler tüketilmelidir.İşte uzmanların teklifleri;

Nohut

Nohut tüketerek kandaki makûs kolesterol oranını aşağı çekebilir ve kalp damar hastalıklarına yakalanma oranını düşürebilirsiniz.

Balık

Yağ asitleri ve Omega 3 bakımından güçlü bir besin olan balık hudut hücrelerini güçlendirme özelliğine sahiptir.Bu sayede kalp atışlarınız daha sağlıklı hale gelecektir.Balık tüketerek kalp hastalıklarının önüne geçebilirsiniz.

Yeşil çay

Yeşil çay tüketerek kandaki pıhtılaşma ve damarlardaki tıkanıklıkların önüne geçebilirsiniz.

Ispanak

Potasyum ve demir bakımından son derece varlıklı bir yiyecek olan ıspanak kan düzeyinin denetimini sağlar.Kalp kasının güçlenmesine yol açarak enfeksiyon riskini düşürür.

Zeytinyağı

Kalp hastalıklarını önleyen besinlerden en değerlisi zeytinyağıdır.Hergün nizamlı olarak zeytinyağı tüketerek kalp ve damar hastalıklarına karşı koyabilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak, iltihapları bedenden en düzgün formda temizleyen besindir.Düzenli sarımsak tüketerek hem kalbinizi hem bütün bedeninizi hastalıklara karşı koruyabilirsiniz.

Fındık

Fındık sayısız yararıyla kalp ve damar hastalıklarının önlenmesine yardımcı oluyor.Kandaki pıhtılaşmayı önleyen fındık birebir vakitte bedendeki berbat kolesterolüde azaltıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.