‘İznik Gölü’nde yüzme yasaklansın’

Türkiye’nin 5’inci büyük gölü olan İznik Gölü’nde tehlike çanları çalıyor. Gölde ağır bir biçimde Siyanobakteri artışı gözlendi. İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meriç Albay, “İznik Gölünde son birkaç gündür yüksek düzeyde Siyanobakteri artışı var. Tedbir olarak birçok ülkede olduğu üzere tedbir hedefli başta yüzme gayeli olmak üzere gölün kullanımını kısıtlamak gerekiyor” tabirlerini kullandı.

Bursa’da Türkiye’nin 5. büyük gölü olan İznik Gölü’nde  Siyanobakteri patlaması yaşanıyor.

İznik Gölü’nü yeşil renge boyayan  bakteri hakkında toplumsal medyadan açıklama yapan İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meriç Albay, “İznik Gölünde son birkaç gündür yüksek düzeyde Siyanobakteri artışı var. Tedbir olarak birçok ülkede olduğu üzere tedbir emelli başta yüzme emelli olmak üzere gölün kullanımını kısıtlamak gerekiyor”  sözlerini kullandı.

“BİZE BİRŞEYLERİ YANLIŞ YAPTIĞIMIZI HATIRLATIYOR”

İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Reyhan Akçaalan’da, “İznik gölünde çok siyanobakteri artışı var. Bilhassa insanların göle yüzmeye girdiği bölgelerde durum bu formda. Bu süreçte artış toksik olabileceğinden göle girilmemesi istikametinde ikazların konulması hakikat olacaktır. 5 Haziran Dünya Etraf Günü’nde İznik gölü bize birşeyleri yanlış yaptığımızı hatırlatıyor” paylaşımında bulundu.

SİYANOBAKTERİ NEDİR?

Siyanobakteri, hava sıcaklıkları ve sudaki azot ile fosfor artışı nedeniyle oluşan bitkisel plankton çeşitleri. Uzmanlar, Siyanobakterilerin çok çoğalmaları sıklığı giderek artan ve tüm su kaynaklarını tehdit eden değerli bir sorun olduğuna da dikkat çekiyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.