İTÜ’nün otonom gemisi suya indi

Verilen koordinatlara en kısa yoldan gidiyor. Ses analizi ile kazadan kaçınıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesindeki çalışmalarla üretilen otonom yani insansız deniz aracı suya indi. Gemi su ile ilk temas ettiği testte, sanal ortamdaki similasyon sonuçlarını doğruladı. Yani üzerine yazılımındaki kabiliyetlerini gerçek ortamda sergiledi. Manevra ve hidroakustik testlerini başarıyla geçti.

Peki, bu kabiliyetler ne anlama geliyor? İTÜ Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kemal Kınacı, “Gürültü izinden düşman gemi hakkında her türlü bilgiyi elde edebilirsiniz. Hareket kabiliyeti ise sizin bir yerde düşmanı kovalama ve düşmandan kaçma kabiliyetinizdir. Bu iki bilgiyi bir araya getirebilirsiniz güdümlü su altı füzesi bile yapabilirsiniz” dedi.

Uzaktan kumanda edilen otonom gemiler, gürültü takibi ile kaza ihtimalini de asgari düzeye indiriyor ve kendi planlamasını yapabiliyor. Doç. Dr. Kemal Kınacı, “Mesela bir rotaya en kısa yoldan nasıl gidebilir, hangi hava şartlarında nasıl hareket eder, bu operasyon sırasında ne kadar yakıt kullanır gibi her türlü soruya ve bu sorunun cevabına hakim olabiliyorsunuz” diye konuştu.

Çalışmaların nihai hedefi ise, otonom gemilerin daha büyük ve kapsamlı modellerini üretebilmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.