Irak’ta yerel para biriminin değer kazanması “bayram alışverişine” olumlu yansıdı

Irak’ta yerel para birimi dinarın dolar karşısında değer kazanması bayram öncesi çarşı pazara canlılık getirdi.

Irak dinarının son iki haftada dolar karşısında değer kazanmasıyla bayram alışverişlerinin yapıldığı çarşılarda yoğunluk arttı.

Kerküklüler bayram alışverişi için her zaman olduğu gibi kent merkezindeki Tarihi Korya Çarşısı, Büyük Pazar ve Kayseri Kapalı Çarşısı’nı tercih etti.

Kerkük Ticaret Odası Ekonomi Komisyonu Üyesi İhsan Abdulhadi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkenin uluslararası ihracatında ABD doları esas alındığı için doların Irak dinarı karşısında değer kaybetmesinin ekonomiye de olumlu yansıdığını belirtti.

Özellikle bayrama yakın bu günlerde bu gelişmenin yaşanmasının tüketici fiyatlarına olumlu yansıdığını aktaran Abdulhadi, yeni kurun fiyatların pozitif etkisinin süreceğini dile getirdi.

Abdulhadi, hükümetin ve tüm yerel idarelerin fiyatların kura göre düzenlenip düzenlenmediğini yakından takip etmelerini ve denetimleri artırmalarını istedi.

Irak Merkez Bankası son haftalarda 1 ABD dolarını 1320 dinara sabitledi. Resmi dolar kuru daha önce 1470 dinar olarak belirlenmişti.

Esnaf da halk da memnun

AA muhabirine konuşan Büyük Pazar esnafından Eyad Cihad da dinarın dolar karşısında değer kazanmasının bayram alışverişine olumlu yansıdığını söyledi.

Esnaf olarak bundan memnuniyet duyduklarını dile getiren Cihad, fiyatlardaki düşüşle tüm kesimlerin alışveriş yapma imkanı bulduğunu ifade etti.

Bir diğer esnaf Abdulgani Attar da bayram alışverişinde yaşanan yoğunluktan mutlu olduklarını belirtti.

Halkın sadece iftar öncesi değil sonrasında da alışverişe çıktığını söyleyen Attar, bu nedenle sahura kadar hizmet verdiklerini aktardı.

Kerküklü Sabah Bilal Kaleli, fiyatlarının uygunluğundan dolayı tarihi çarşıları tercih ettiklerini, tüm ramazan ve bayram ihtiyaçlarını buralardan temin ettiklerini belirtti.

Kaleli, bayramın vazgeçilmezi şeker, çerez ve yemeklerde kullanılacak baharatları satın almak için alışverişe çıktıklarını söyledi.

Kerkük’ün Büyük Pazar çarşısından alışverişin yapan Rıyad Muhammed ise kurdaki dinar lehine değişimin henüz fiyatlara tam olarak yansımadığını, özellikle giyim fiyatlarının hala yüksek olduğunu dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir