İnsansız deniz aracı sürüsü göreve hazırlanıyor

Sondaj gemilerini, kıyıları ve kritik tesisleri, kısacası Mavi Vatan’ı sürü şeklinde görev yapacak insansız deniz araçları koruyacak. Yeni milli teknoloji Ege’de, Karadeniz’de ve Akdeniz’de Türkiye’nin gücüne güç katacak.

Savunma Sanayii Başkanlığı koordinesinde insansız deniz aracı projeleri tüm hızıyla devam ediyor. ASELSAN tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında, Albatros-S insansız deniz aracı geliştirildi. Yaklaşık 7 metre boyundaki sistem, saatte yaklaşık 74 kilometre hızla hareket edecek. 200 deniz mili üzerine seyir menziline sahip olan sistem, silah, radar gibi önemli miktarda da faydalı yük taşıyacak.

ASELSAN tarafından geliştirilen insansız deniz aracı, sürü teknolojisine sahip olacak. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir de bu gelişmeyi, “Sayılı ülkenin üzerinde çalıştığı bir kabiliyeti daha yerli-milli olarak geliştiriyoruz” açıklamasıyla sosyal medya hesabından duyurdu. Demir ayrıca, “İnsansız deniz araçlarına sürü yeteneğinin kazandırılması, otonomi ve çeşitli görevlerin icrasını hedeflediğimiz sürü ida projemizde ilk aşamayı tamamladık. Devamı gelecek” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.