İngiltere İçişleri Bakanı Patel, Julian Assange’ın ABD’ye iadesini onayladı

İngiltere’de mahkeme, WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye iade edilmesine karar vermişti.

Dava, yüksek mahkemenin ABD makamları tarafından kendisine nasıl muamele edileceğine dair verilen teminatlar konusunda hiçbir yasal soru bulunmadığına karar vermesinin akabinde geçen ay İçişleri Bakanlığı’na gönderildi.

İçişleri Bakanlığı’ndan iade talebine onay

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, Assange’ın ABD’ye iadesine onay verdi.

Patel, iadeye yeşil ışık yakmış olsa da Assange’ın hukuk takımı tarafından karşı temyiz talebi bekleniyor.

Assange’ın takımı itiraza hazırlanıyor

Guardian’ın haberine nazaran, itirazın, söz özgürlüğü hakkı ve iade talebinin siyasi maksatlı olup olmadığı üzere münasebetlere dayanmasının mümkün olduğu belirtiliyor.

Bakan Patel, ABD’nin iade talebinin, onu idam etmeme kelamı de dahil olmak üzere, kalan yasal noktaları karşılayıp karşılamadığını kıymetlendirdi.

14 günlük temyiz hakkı

Bir İçişleri Bakanlığı sözcüsü, “İade talepleri, fakat yargıç davanın çeşitli taraflarını değerlendirdikten sonra devam edebileceğine karar verdiğinde içişleri bakanına gönderilir.

17 Haziran’da, hem sulh mahkemesi hem de yüksek mahkeme tarafından yapılan değerlendirmenin akabinde, Julian Assange’ın ABD’ye iadesine karar verildi. Assange, 14 günlük temyiz hakkını gizli tutuyor.

Bu davada, Birleşik Krallık mahkemeleri, Assange’ın iade edilmesinin baskıcı, adaletsiz yahut sürecin berbata kullanılması manasına geleceğine dair bir sonuca varmadı.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.