İngiliz kurtarma ekibi: Burayı kendi gözleriyle görmeyene anlatmak zor

 İngiliz Uluslararası Arama ve Kurtarma Ekibi (UK-ISAR) lideri David O’Neill, Hatay’da yürüttükleri faaliyetlerinin, ekibin tarihindeki en çok sayıda kurtarma yaptığı operasyon olduğunu söyledi.

O’Neill, AA muhabirine, UK-ISAR’ın, 6 Şubat’taki 11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, Türkiye’nin yaptığı uluslararası yardım çağrısına katılarak 77 kişilik ekiple Türkiye’ye gittiğini ifade etti.

BU BÜYÜKLÜKTEKİ AFETLER İÇİN EĞİTİLDİK

“Bu büyüklükteki afetler için eğitildik.” diyen O’Neill, Hatay’da kendilerini şoke eden manzara karşısında ilk gün enkazdan canlı insanlar çıkardıklarını belirterek, “O bir canı kurtarmak için görevlendirildik ve bu hepimizin modunu yükseltti. Bu her şeyi değerli kıldı. Moralimizin yükselmesinin, ekibin motivasyonunu 10 gün boyunca sürdürmesini ve depremden 6-7 gün sonra dahi enkazdan insanlar kurtarmaya devam etmesini sağladığını düşünüyorum.” diye konuştu.

Ekibin 11 kişiyi enkazdan sağ kurtardığını ifade eden O’Neill, “UK-ISAR’ın 30 yıllık geçmişinde en yüksek sayıda kurtarma yaptığı operasyon oldu.” dedi.

UK-ISAR’ın kurtarma bölgesinde yerel halk, Türk kurtarma görevlileri ve derneklerle teması bulunduğuna da vurgu yapan O’Neill, “En iyi istihbaratı bize seslerin veya hareketlerin duyulduğuna dair bilgileri veren bölge insanlarından aldık. Başarımızın çoğunu buralarda elde ettik.” ifadelerini kullandı.

GÖRMEYENLERE ANLATMASI ZOR

O’Neill, enkaz altında kalanlara ulaşmak için oluşturdukları, haberlere de konu olan tünellerine ilişkin de değerlendirme yaparak, “Ekibim enkaz altındayken, artçı şoklar devam ederken yaptığımız çok uzun ve özen isteyen bir operasyondu.” dedi.

Bu tünelin daha az zarar gören bir bina enkazından komşu apartman enkazına doğru açıldığını kaydeden O’Neill, tünelde çekilen videonun 1,8 milyon izlenmeye ulaştığına ve deprem bölgesindeki çalışma şartlarını gösterdiğine işaret etti.

Londra İtfaiyesinden Steve Boulton ise afetin büyüklüğüyle ilgili, “Kendi gözleriyle göremeyenlere anlatması zor.” ifadelerini kullandı.

Kurtarma çalışmalarında kullanılan ekipmanların test edilmesi ve hazır hale gelmesi görevini yürüten Boulton, deprem bölgesinde unutamayacağı birçok olay yaşadığını belirterek, “Geçmişte Türkiye’ye birçok kez tatile geldim. Kurtarma faaliyetlerine katılmak benim için bir onurdu.” diye konuştu.

 

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir