İçişleri Bakanı Soylu: 700 binin üzerinde Suriyeli kardeşimiz bu ülkede dünyaya geldi

Merter’deki Polis Eğitim ve Kongre Merkezi’nde (PEKOM) bayramlaşma programı düzenlendi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu burada göçmenlerle bayramlaştı.

Programa Soylu’nun yanı sıra İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Ali Özyiğit, İstanbul Vilayet Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, İstanbul Vilayet Jandarma Kumandanı Tümgeneral Yusuf Kenan Topcu, Göç Yönetimi Lideri Savaş Ünlü, İstanbul Vilayet Göç Yönetimi Müdürü Bayram Yalınsu, Suriye Türkmen Dernekler Federasyonu Lideri Tarık Cevizci, Suriye Platformu Lideri Muhammet Cet, Yemen Dostluk Dayanışma Derneği Lideri Dr. Ahmed Aloqabi, Memleketler arası Doğu Türkistan STK’lar Birliği Lideri Hidayet Oghuzkhan, Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Lideri Savaş Avcı, Afganistan Stk’lar Birliği Lideri Abdul Gafoor Turan ve çok sayıda davetli katıldı. Bakan Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bayram tebriğini iletti.

“RUSYA, ÇİN, ABD VE AVRUPA ORTASINDA DÜNYAYI İSTEDİKLERİ ÜZERE PAYLAŞMAK İSTEDİLER”

Programda konuşan Bakan Soylu, “Dünyayı zorla yerinden edilmiş insan sayısının tam 100 milyonu aştığı, terör aksiyonlarında 100 binlerce insanın öldüğü hale getirdiler. En büyük sorun şu ki bunu çözemiyorlar. Karıştırıyorlar, toplulukları birbirlerine düşürüyorlar, insanların inançlarını, dinlerini, ulusal kıymetlerini yaşamalarını engelliyorlar, ortalığı maalesef büsbütün karıştırıyorlar ancak çözemiyorlar. Vekalet savaşlarıyla terör örgütleriyle bu işi buraya getirdiler lakin bu işin yarın nereye gideceğini bilmiyorlar ve hesap edemiyorlar. DEAŞ’ı alana sürdüler olmadı, PKK’yı YPG’yi canlandırmak istedi olmadı, Rusya, Çin, ABD, Avrupa ortasında dünyayı istedikleri üzere paylaştırmak istediler o da olmadı, onu da başaramadılar. Artık elimizde bir tablo var. Milyonlarca insan, göçmen insanca yaşama hakkından uzak bir hale geldi. Kendi topraklarına hasretler. Akrabalarına hasretler, çocukluk günlerine hasretler” dedi.

“700 BİNİN ÜZERİNDE SURİYELİ KARDEŞİMİZ BU ÜLKEDE DÜNYAYA GELDİ”

Soylu, “Biz bir imtihandayız, istisna olabilir fakat bu istisnayı da bu topraklar kabul etmemelidir. Biz büyük maksatların yolcularıyız. Etrafımızdaki coğrafyada ve dünyada büyük maksatların yolcularıyız. Biz nasıl bir imtihanda olduğumuzu biliyoruz. Kimse bizi bu davranışlara sessiz kalmamızı bekleyemez. 700 binin üzerinde Suriyeli kardeşimiz bu ülkede dünyaya geldi. Bana ister kızsınlar, ister ne söylerlerse söylesinler, bir tane insanın bir ortaya geldiği vakit annenin ve babanın attığı çığlığın ve sevincin karşılığında bu topraklarda savaştan kaçan, vefattan kaçan beşerler geldiler. Bu topraklarda 700 binin üzerinde alem meydana getirdiler. Bu büyük bir zenginliktir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.