İBB raporu: İstanbul halkı geçinemiyor

İstanbul Planlama Ajansı, “İstanbul Barometresi” mayıs ayı raporunu açıkladı. İstanbullularla yapılan ankete nazaran kentin birinci üç sorunu; sığınmacı ve mülteciler, ekonomik sıkıntılar, konut fiyatları. İştirakçilerin yüzde 62.2’si Mayıs ayında kâfi besine ulaşma konusunda telaş yaşadığını belirtti. 

İBB’ye bağlı İstanbul Planlama Ajansı’nın her ay yayımladığı ve İstanbul halkının nabzını tutan “İstanbul Barometresi”nin mayıs ayı raporu yayımlandı.

Rapora nazaran ocak ayından beri İstanbullunun değişmeyen mesken içi gündemi ekonomik problemler oldu.

Katılımcıların yüzde 46.9’u İstanbul’un gündeminin ekonomik problemler, yüzde 33’ü konut satış ve kiralama fiyatlarındaki artış olduğunu belirtti. Bu bahisleri Atatürk Havalimanı’nın yıkımına başlanması takip etti.

İLK ÜÇ SORUN

İstanbul’un birinci üç sorunu yüzde 67.7 ile sığınmacı ve mülteciler, yüzde 55.6 ile ekonomik sıkıntılar ve yüzde 40.3 ile konut satışı ve kiralama olarak belirlendi.

İstanbulluların yüzde 83.7’si sığınmacı ve mültecilerle gündelik hayat içerisinde karşılaştıklarını belirtti.

PORSİYONLAR KÜÇÜLDÜ

Katılımcıların yüzde 62.2’si Mayıs ayında kâfi besine ulaşma konusunda kaygı yaşadığını belirtti. İştirakçilerin yüzde 69.5’i bu ay içerisinde maddi yetersizlikten dolayı tercih ettiği besinlerden yoksun kaldı.

Katılımcıların yüzde 54.5’i kâfi besine ulaşamadığı için porsiyonlarını küçülttüğünü tabir etti.

İSTANBUL HALKI GEÇİNEMİYOR

Mayıs ayında iştirakçilerin yüzde 49.9’u geçinemediğini açıkladı. Yüzde 23.9’u birtakım ödemeleri yapamadığını ve borca girdiğini, yüzde 26’sı kıt kanaat geçinebildiğini, yüzde 13.7’si ise geçinebildiğini ve kenara para da koyabildiğini kaydetti.

Mayıs ayında iştirakçilerin yüzde 41.5’i borç aldığını, yüzde 36.6’sı kredi kartı borcunun taban fiyatını ödeyebildiğini söyledi.

Sonuçlar her 10 İstanbulludan birinin kredi kartı borcunu hiç ödeyemediğini gösterdi.

ATATÜRK HAVALİMANIN YIKIMINA ÇOĞUNLUK KARŞI ÇIKTI

İstanbulluların yüzde 61.4’ü Atatürk Havalimanı ve pistlerinin yıkım kararını yanlışsız bulmadığını belirtti. Yıkım kararını gerçek bulan İstanbulluların oranı yüzde 18 oldu. Yüzde 20.6’sı ise fikrinin olmadığını yahut kararsız olduğunu belirtti.

İstanbulluların yüzde 45.8’i Atatürk Havalimanı’nın havalimanı faaliyetleri için kullanılması gerektiğini söz etti.

Katılımcıların yüzde 69’u Atatürk Havalimanı ile ilgili kararlar alınırken tüm İstanbulluların, yüzde 40.8’i İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, yüzde 13’ü üniversitelerin, yüzde 12.7’si ise ilgili vakıf ve STK’ların fikrinin alınması gerektiğini savundu.

STRESS DÜZEYİ:7.5

Katılımcılara Mayıs ayındaki his halleri soruldu ve 10 üzerinden değerlendirmeleri istendi. İstanbulluların ortalama gerilim ve tasa düzeyi 7,5 olarak ölçüldü.

Katılımcıların 10 üzerinden değerlendirmeleri istenen Mayıs ayındaki ömür memnuniyeti düzeyi 4,3 olarak belirlenirken memnunluk düzeyi 4,5 oldu.

TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİ

Katılımcıların yüzde 66.8’i Türkiye genelinde yaşanan yüksek enflasyonun, yüzde 10.1’i Türkiye’de bulunan mülteci ve sığınmacılara yönelik tartışmaların Mayıs ayında Türkiye’nin gündemi olduğunu aktardı.

Katılımcılara nazaran Türkiye gündeminde üçüncü sırada Canan Kaftancıoğlu’na “Cumhurbaşkanına hakaret” cürümlerinden 4 yıl 11 ay mahpus cezası verilmesi yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.