HDP, Millet İttifakı’nda olacak mı? Kılıçdaroğlu yanıt verdi

“Bizim bir ittifakımız var, Millet İttifakı. Millet İttifakı’nın bileşenleriyle birlikte hareket etmek zorundayız. Bunu yapmazsak aramızda güvensizlik olur.” Son günlerde HDP’den Millet İttifakı’na ve özelikle de CHP’ye gelen açık ittifak çağrılarına, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bu sözlerle yanıt verdi.

Habertürk televizyonunda konuşan CHP Genel Başkanı, HDP eş başkanları tarafından gündeme getirilen açık ittifak çağrıları hatırlatıldı. Kılıçdaroğlu, “Yerel seçimlerde bir ittifak yoktu zaten. Bazen aynı yerden İYİ Parti de çıkardı, biz de çıkardık. Ama halk ittifak yaptı” ifadelerini kullandı.

HDP’lilerin seçim süreçlerine ilişkin yaptığı çağrılarda verilecek desteğin ardından olası iktidarda yönetimde olma çağrıları da vardı. Kılıçdaroğluna o çağrılar da soruldu. “Öyle bir partiyi çantada keklik olarak görmek saygısızlık olur. Her parti ile görüşürüz. 6,5 buçuk milyon oy alan partiyi düşmanlaştıramazsınız. Düşmanlaştırırsanız demokrasiye inanmıyorsunuz demektir” diye yanı verdi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu’na erken seçim çağrıları da hatırlatıldı ve olası seçim tarihinin ne olacağı da soruldu. Kılıçdaroğu, “Önümüzdeki yıl kasım ayı olabilir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.