Elon Musk’a Dogecoin üzerinden ‘saadet zinciri’ davası

New York Güney Bölge Mahkemesi’ne sunulan şikayette, davacı Keith Johnson, Musk ve şirketleri Tesla ile SpaceX’i Dogecoin’in fiyatını yükseltmek için yasadışı bir şantaj teşebbüsünün modülü olmakla suçladı.

Johnson şikayetinde, “Sanıklar yanlış ve aldatıcı bir biçimde Dogecoin’in hiçbir pahası olmadığı halde legal bir yatırım olduğunu tez ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

‘PİRAMİT ŞEMASI OLUŞTURDU’

“Dogecoin Kripto Piramit Şeması” ile dolandırıldığını sav eden Johnson, ziyanına karşılık 86 milyar dolar ve 172 milyar dolarlık tazminat talep etti.

Musk ve şirketlerinin Dogecoin’i teşvik etmesini engelleyecek bir kararın çıkarılmasını da talep eden Johnson, Dogecoin ticaretinin ABD ve New York maddelerine nazaran kumar teşkil ettiğinin beyan edilmesini de istedi.

Piramit şeması yahut piramit satış sistemi, bir mal varlığı yahut para ortaya konularak iştirakçinin sisteme dahil edildiği ve diğer iştirakçiler bulması şartıyla mal varlığı yahut para kazanacağının vadedildiği bir dolandırıcılık usulü olarak biliniyor. Bu sistem halk ortasında “saadet zinciri” ismiyle de anılıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.