Elmalı davası nedir, son durum ne? İddiaların hedefindeki isimlerden ‘iftira’ iddiası

Antalya Elmalı davası ile ilgili son gelişmeler yakından takip ediliyor. Son gelişmelere göre Antalya’nın Elmalı ilçesinde iki kardeşin istismarına ilişkin davanın sanıklarından mağdur çocukların annesi Merve Akman adına açılan ve sanık avukatlarınca da doğrulanan sosyal medya hesabından yayınlanan belgelere erişim engeli getirildiği bildirildi. 

Bakanlıktan Elmalı’da iki kardeşin istismarına ilişkin davayla ilgili yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Antalya Elmalı’da yargılama süreci devam eden istismar vakasında, mağdur iki çocuğumuz hakkında mahkemeye yaptığımız devlet korumasına alınma talebi kabul edilmiştir. Çocuklarımıza, bakanlığımıza bağlı bir kuruluşta sağlıklı ve güvenli bir yaşam alanı sağlayacağız.”

ANTALYA ELMALI DAVASI NEDİR?

Kamuoyunda Elmalı davası olarak bilenen olayda, 7 yaşındaki bir kız çocuğu ve 10 yaşındaki ağabeyinin anneleri ve üvey babaları tarafından cinsel istismara uğradıkları iddia edilmiş, adı geçen şahıslar, tutuklanmıştı. Balıkesir’de yaşayan çocukların babaannesi G.S., savcılığa giderek ihbarda bulundu ve olay ilk olarak bu şekilde ortaya çıktı.

60ddb586b57f151ad41ce409Elmalı istismar davasında çocukların çizdiği resimler ve Çocuk İzlem Merkezi’nde G.E.G ve İ.E.G.’nin alınan ifadeleri kamuoyunda büyük tepkiye neden oldu.

ELMALI DAVASI ÖZ BABA, ÇOCUKLAR NEREDE?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, istismara uğradığı iddia edilen çocukları devlet koruması altına aldı. Olayın ardından taraflar açıklama yaparken, baba Gürhan G., avukatın isteğiyle şimdiye kadar sesiz kaldığını ancak mevcut durumun ardından açıklama yapma gereği duyduğunu söyledi. 

Antalya Elmalı davasında çocukların öz babasına Demirören Haber Ajansı’nın telefonla ulaştığı Gürhan G., Bu süreç bizim için inanılmaz yıpratıcı geçti. Çocuklarımızla alakalı biran önce adalete konuşmayı beklerken, hala adaletin tecelli etmemesi hem çocuklarımı, hem beni, hem annemi aşırı yıprattı. Adaletin tecelli etmesini istiyoruz. Merve A.’nın kendisinden sonra 4 evlilik yaptığım ve şiddet iddiaları kesinlikle doğru değil, kabul etmiyorum. Merve A. dahil toplamda 3 evlilik yaptım. 4 yıldır evliyim. Çocukların ileriki yaşlarda etkilenmemesi için, kendisiyle ayrılığımızı gizli tuttuk. Ben sık sık çocuklarımın yanına gittim. İstismar olayında annem ve avukatım tamamen olaydan emin olduktan sonra savcılığa gittiklerinden sonra haberim oldu. Şu anda beklentim biran önce bu pedofili, sapkın insanların tutuklanması, çocuklarımızın da bize geri verilmesi.

Pandemi döneminde kötü bir maddi süreç geçirdim. Şu an çalışıyorum. Tekrar kazancımı sağlamaya başladım. Ekonomik gücüme tekrar kavuştum. Bu olaylar hızlı bir şekilde çözüme kavuştuktan sonra, Balıkesir’e annemin yanına taşınacağım. İşimi orada kurup, ailemle birlikte yaşayacağım. Avukatımın talebiyle medyada uzak durduk. Çünkü çocuklarımızın ifşa olmaması, onların geleceğini koruyabilmek adına kendisi de haklıydı. Zaten kendileri bu sapkın insanlardan dolayı travmatik bir olay yaşadılar. Şu anda ağır depresyondalar. Bir de biz buna katkı sağlamamak için uzak durduk. Hep adaleti bekledik, adaletin vereceği cezayı bekledik dedi.

İDDİALARIN HEDEFİNDEKİ İSİMLER CANLI YAYINA KATILDI

İstismar iddiasıyla suçlanan Merve Akman ve Rahmi Akman canlı yayına katılarak kendilerine iftirada bulunulduğunu iddia ettiler. Merve Akman, babaanne ve eski eşin birlikte bu durumu planladıklarını öne sürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.