Dünya Bayanlar Boks Şampiyonası’nda 7 atletimiz yarı finalde

Milletlerarası Boks Birliği (IBA) tarafından Türkiye’nin mesken sahipliğinde düzenlenen Dünya Bayanlar Boks Şampiyonası’nda gayret eden ulusal boksörlerden 7’si yarı finale yükseldi.

Busenaz Sürmeneli

AA’nın haberine nazaran; Olimpiyat ve son dünya şampiyonu ulusal boksör Busenaz Sürmeneli, Başakşehir Gençlik ve Spor Tesisleri’nde düzenlenen şampiyonanın 8. gününde ringe çıktı.

Müsabakaya yeterli başlayan Busenaz, attığı net yumruklarla 2. dakikada hakemin saymasını sağladı. Birinci rauntta 5 hakem de Busenaz’ın net bir biçimde üstün olduğunu belirtti.

Epey motive çıktığı ikinci raundun başında kombine yumruklarla rakibini yıpratan ulusal boksör, raundun bitmesine 1,5 dakika kala yeniden saydırdı. Bu raundu 4-1 alan Busenaz Sürmeneli, son raunda çok büyük bir avantajla girdi. Üçüncü rauntta rakibini güç durumda bırakan ulusal boksör, bitime 1 dakika 8 saniye kala hakem kararıyla maçı kazandı.

Ayşe Çağırır

Ayşe Çağırır, 48 kilo çeyrek finalinde İngiliz Demie-Jade Resztan ile karşılaştı.
Karşılaşmaya düzgün başlayan ve birinci raundu 5-0 alan ulusal boksör, güzel performansını sürdürerek ikinci raundu 4-1 üstün bitirdi. Birinci 2 raunttaki avantajını koruyan Ayşe, üçüncü raundu 4-1, maçı da 5-0 kazanarak yarı finale yükseldi.

Bronz madalyayı garantileyen Ayşe Çağırır, 18 Mayıs Çarşamba günü yarı finalde Arjantinli Aldana Florencia Lopez ile karşılaşacak.

Buse Naz Çakıroğlu

Buse Naz Çakıroğlu, çeyrek final maçında Filipinli Aira Cordero Villegas ile karşılaştı.

Güzel başladığı maçta birinci raundu 4-1 alan olimpiyat ikincisi ulusal boksör, ikinci raundu 5-0 üstün bitirdi. Maç boyunca rakibini uzak tutan ve net yumruklar vuran Buse Naz, son raundu ve maçı 5-0 kazanarak ismini yarı finale yazdırdı.

Hatice Akbaş

Hatice Akbaş, çeyrek final maçında Bulgar Stanimira Petrova ile karşılaştı.
Seyirci dayanağını ardına alarak karşılaşmaya güzel başlayan Hatice Akbaş, birinci raundu 5-0 üstün tamamladı. İkinci rauntta net yumruklar atan ulusal atlet, 2 defa hakemin saymasını sağladı ve raundu net bir biçimde 5-0 aldı.

Birinci 2 rauntta elde ettiği avantajla düzgün savunma yapan ve kontra yumruklar atan Hatice, son raundu ve maçı 5-0 kazanarak yarı finale yükseldi.

Sema Çalışkan

Sema Çalışkan, 70 kilo çeyrek final karşılaşmasında Polonyalı Daria Parada ile karşılaştı.

Karşılaşmaya âlâ başlayan ve birinci raundu 5-0 alan Sema, ikinci raundu da birebir skorla üstün tamamladı. Yakaladığı avantajı güzel kullanarak üstün oyununu sürdüren ulusal boksör, son raundu ve maçı 5-0 kazanarak yarı finale yükseldi.
Bronz madalyayı garantileyen Sema Çalışkan, 18 Mayıs Çarşamba günü yarı finalde İrlandalı Lisa Edel O’Rourke ile karşılaşacak.

Elif Güneri

Elif Güneri, 81 kilo çeyrek finalinde Kenyalı Elizabeth Adhiambo Andieg ile karşılaştı.

Gayrete uygun başlayan Elif, sakin oyunuyla birinci raundu 5-0 aldı. İkinci raunda daha atak başlayan Kenyalı boksörü uzak tutmayı başaran ulusal sportmen, net vuruşlarla bu raundu da 5-0 üstün bitirdi.

Son 3 dakikalık kısımda düzgün savunma yapan Elif, raundu ve maçı 5-0 kazanarak ismini yarı finale yazdırdı.

Bronz madalyayı garantileyen Elif Güneri, 18 Mayıs Çarşamba günü yarı finalde Litvanya’dan Gabriele Stonkute ile karşılaşacak.

Şennur Demir

Şennur Demir, çeyrek finalde Kolombiyalı Diana Yubeli Romero Castro ile karşılaştı.

Gayrete uygun başlayan Şennur, birinci raundun son anlarında rakibine art geriye attığı yumruklarla hakemin saymasını sağladı. Birinci raundu 5-0 alan ulusal boksör, yeterli performansını ikinci rauntta da sürdürerek bu kısmı de 5-0 önde kapattı.

Son rauntta da üstün bir oyun ortaya koyan Şennur, bitime 1 dakika kala rakibinin devam edemeyeceğine hükmeden hakemin kararıyla galip ilan edildi.

Ulusal boksör, yarı finalde 18 Mayıs Çarşamba günü Polonyalı Lidia Maria Fidura ile karşı karşıya gelecek.

5 ulusal boksör karşılaşmaya veda etti

Öte yandan, 75 kiloda Büşra Işıldar, 52 kiloda Beyza Saraçoğlu, 57 kiloda Esra Özyol, 60 kiloda Esra Yıldız ile 63 kiloda Gizem Özer, rakiplerine üstün gelemeyerek elendi.

Dünya Bayanlar Boks Şampiyonası’nı Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da izledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.