Cumhurbaşkanı Erdoğan: 208 orman yangınından 196’sı kontrol altında

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Çilehane Camii’nde kıldığı cuma namazının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

44 ilimizde çıkan 208 orman yangınının 196’sı kontrol altına alınmış vaziyette. 5 ilimizdeki 12 yangının kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor. Bu illerimiz Antalya, Muğla, Isparta, Aydın ve Denizli.

Orman yangınlarıyla mücadele için tüm imkanlarımızı seferber etmiş durumdayız. Ukrayna’dan gelen gece söndürme kabiliyeti olan 5 helikopter var. 24 saat ful çalışacak. Şu an itibarıyla 56 helikopter yangın söndürme faaliyetlerine devam ediyor. Azerbaycan şu an itibarıyla 600’ü aşkın yetişmiş itfaiyeci göndermiş durumda. Bunu biraz daha da artırabiliriz diyorlar.

Yangın mahalline görevli olmayanlar bundan böyle kesinlikle alınmayacaktır.

Help Turkey diye bir kampanya başlattılar. Bunun karşısında söyleyeceğimiz tek şey var, güçlü Türkiye. Nitekim fazla dayanamadılar kısa sürede Help Turkey’i çektiler.

Anayasanın 169. Maddesi uyarınca yanan alanlar tekrar ağaçlandırılır. Başka amaçla kullanılamaz. Ülkemizi asla çöle teslim etmeyeceğiz, kurak bırakmayacağız. Geleceğe Nefes Kampanyası’yla her vatandaşımız için 3 fidan olacak şekilde toplam 252 milyon fidanı yıl bitmeden inşallah dikeceğiz.

Yanan alanlarda hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Bitkisel üretim ve hayvancılıkta zararlar en kısa sürede giderilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.