CNN TÜRK muhabiri Dilay Dilaver ölümden döndü

İşte o an… Haberden dönen CNN TÜRK ekibinden Dilay Dilaver ölümden döndü. O anda yapılan Heimlich manevrası sayesinde hayatta kaldı.

O anları anlatan CNN TÜRK kameramanı Sercan Sever, “Muhabir arkadaşım Dilay Dilaver ile birlikte yemek yiyorduk. Dilay yemek yerken birden öksürmeye başladı. Ben yemek yiyen birinin öksürmesinden her zaman tedirgin olurum. Nefes borusuna yemek kaçtığını düşünürüm. Dilay’ı o halde görünce hemen yerimden kalkıp Heimlich manevrası yapmaya başladı. Dilay küçük bir nefes aldı ama tekrar yemeği nefes borusuna kaçırdı ve bayılır gibi oldu. Heimlich manevrası yapabilmek için tekrar kaldırdım. O sırada içeride çalışan bir personel sağlık mezunu olduğunu söyledi. Sonrasında Dilay’ı ona teslim ettim” dedi.

CNN TÜRK muhabiri Dilay Dilaver’in nefessiz kaldığı o zor anlara kafe personeli koştu. Personel, “O ara yardım için beyefendiye ben sağlıkçı olduğumu söyledim. Hanımefendiye Heimlich manevrası yaparak boğazına takılan maddeyi dışarıya çıkardım” diye konuştu.

Heimlich manevrası hayata yeniden tutunan Dilay Dilaver ise yaşadıklarını şöyle anlattı:

Sercan hemen anladı zaten bende bir gariplik olduğunu. Hemen yerinden fırladı, o anı hatırlıyorum. Sercan bana Heimlich manevrası yapmaya başladı ama olayın hala şokundaydım. Anlayamıyordum ne olduğunu. Sercan 2 kere Heimlich manevrası yaptı. Bayılır gibi oldum, nefes alamıyordum, gözlerimden yaş geliyordu. Dedim nefes alamayacağım, herhâlde gidiyorum. Nefes alamamaktan ellerim titremeye başladı zaten.

Peki, bu gibi durumlarda Heimlich manevrasını doğru bir şekilde nasıl uygularız? Uzman Dr. İhsan Başpınar, “Hastanın midesinin üstüne elimizi yumruk şeklinde koyuyoruz. Diğer elimizi de yumruğun üzerine tutuyoruz. Hızlı bir şekilde bastırarak bu yabancı cismin dışarıya atılmasını sağlıyoruz” yanıtını verdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.