Çin Rus gazını Avrupa’ya satıyor: Kelamda ambargo bu türlü deliniyor

Ukrayna’daki Rus işgali global güç denklemini de altüst etmiş durumda. Kremlin’i mali taraftan yıpratma ismine Rus gazına ambargo uygulayan Avrupalı ülkeler, yaklaşan kış mevsimi öncesi devayı ‘arka kapıdan’ dolanmakta buldu. İmdada ise Çin’in LNG (Sıvılaştırılmış Doğal Gaz) siyaseti yetişti. Çinli güç şirketleri, Ruslardan satın aldığı LNG’yi, üzerine yüksek bir kâr koyarak Avrupalı ülkelere satmaya başladı. Güç kriziyle karşı karşıya kalan Avrupa’nın önceliği ise soğuk kış kaideleri öncesi doğal gaz stok kapasitesini artırmak; böylece hem sanayide hem halkın ısınma muhtaçlığının karşılanmasında olası sıkıntıları ortadan kaldırmak. İşgal öncesi Rus gücüne bağımlı olan Avrupalı ülkeler, yeni gelişmeyle bağımlılık bağlantısını ortadan kaldırmak yerine yalnızca adresi değiştirmiş oluyor.

FAZLA LNG AVRUPA’YA

Temmuz ayında açıklanan Çin’in gümrük bilgilerinde yılın birinci altı ayında Rusya’dan 2,16 milyon ABD doları bedelinde 2,35 milyon ton LNG ithal edildiği bilgisi yer alıyor. Bu tablo Pekin’i, Rusya’nın en büyük dört LNG ithalatçısından biri yaparken evvelki yıla nazaran LNG ithalatının yüzde 28,7 arttığını da ortaya koyuyor. Çin’in Rusya’dan Sibirya’daki boru sınırı üzerinden doğal gaz ithalatı yüzde 63 seviyesinde artmışken; uzmanlar kelam konusu LNG ticaretinin Çin’in iç talebinin üzerinde olduğunun altını çiziyor ve Pekin idaresinin Moskova’dan satın aldığı LNG’yi güç krizini çözmeye çalışan Avrupalı ülkelere sattığını vurguluyor.

ÇİN ŞÖVALYEYE BENZETİLDİ

Financial Times’ın argümanına nazaran Avrupalı ülkelerin kış aylarının arifesinde yaşadığı güç yoksulluğu korkusu Çin sayesinde atlatılmaya çok yakın. Çinli LNG firmalarının Rusya’dan aldıkları sıvılaştırılmış doğal gazı iki yahut üç katı fiyatla sattığı bilgisini paylaşan gazete, Çin’i Avrupa’yı kurtaran bir şövalyeye benzetti. Öte yandan güç dalında data ve araştırma firması olarak faaliyet gösteren Kpler, Avrupa’nın 2022’nin birinci altı ayında LNG ithalatında yıllık bazda yüzde 60’lık bir artış gerçekleştirdiği bilgisini paylaştı.

ABD’YE İKİLİ DARBE

Avrupalı ülkelere, Rus gücüne ambargo uygulanması konusunda ağır bir baskı uygulayan ABD’nin; Rus gazının Çinli firmalar aracılığıyla ‘arka kapıdan’ Avrupa’ya taşınmasına nasıl bir reaksiyon vereceği ise şimdi netlik kazanmadı. Son olarak Tayvan Krizi’nin akabinde Pekin ile büyük bir tansiyon yaşıyan Washington idaresinin; Rusya’yı maksat alan güç ambargosunun sonucunda Rusların ziyan görmemesi ve Çin hükümetinin hem maddi çıkar hem de Avrupalı ülkeler üzerinde nüfuz elde etmesi karşısında nasıl bir atılım yapacağı merakla bekleniyor.

JOVO ve Sinopec başı çekiyor

Çin’in LNG ticareti yapan şirketi JOVO Group, Avrupalı bir alıcıya LNG teslimatı yapıldığını açıkladı. JOVO’nun yanı sıra ülkenin en büyük petrol rafinerisi Sinopec de nisan ayında, elindeki fazla LNG’yi memleketler arası pazara kanalize ettiğini beyan etmişti. Çin medyası da 2022’nin birinci altı ayı boyunca Sinopec’in tek başına batılı ülkelere yaklaşık 3.15 milyon ton LNG sattığını kaydetti. Avrupalı ülkelerin Çin’den LNG edinebilmesinin akabinde doğal gaz stok kapasitelerini yüzde 77’ye kadar yükselttiği belirtilirken Ukrayna’daki savaşın akabinde güncellenen güç siyasetinde stok ölçüsünün en az yüzde 80’e yükseltilmesi amaçlanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.