Çeşme’de çıkan yangının sebebi belirli oldu: 7 emekçi gözaltına alındı

İzmir’in Çeşme ilçesinde makilikte yangın çıktı. Alevlere havadan ve karadan müdahale edilirken söndürme çalışmalarına çok sayıda uçak ve helikopter katıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer dün öğlenden sonra toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada yangının denetim altına alındığını söylese de Soyer’in açıklamasına yalanlama geldi. İzmir Orman Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada: “Son yarım saattir toplumsal medya hesaplarından yangının denetim altına alındığına dair bilgiler paylaşılmaktadır. Gayret devam ediyor. Orman Genel Müdürlüğü ya da İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’nden bu türlü bir açıklama yapılmamıştır” dendi.

3 UÇAK 5 HELİKOPTER KATILIYOR

İzmir’in Turistik İlçesi Çeşme’nin Alaçatı Mahallesi’ndeki Kutlu Aktaş Barajı yanındaki makilik alanda, şimdi belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’ne ilişkin 3 uçak, 5 helikopter, 15 arazöz, 4 dozer ile İzmir Büyükşehir Belediyesine ilişkin itfaiye araçlarıyla yangına müdahale ediliyor. Gruplar, yangının ormanlık alana sıçramaması için çalışmasını sürdürüyor.

ÇEŞME YOLU ULAŞIMA KAPATILDI

Öte yandan İzmir-Çeşme Otoyolu, Uzunkuyu Mahallesi mevkisinden itibaren ilçe tarafına, araç trafiğine kapatıldı.

TAKVİYE GRUPLAR GÖNDERİLDİ

İzmir’in Çeşme ilçesinde, makilikteki yangına grupların müdahalesi devam ediyor. Bölgeye destek olarak 2 yangın uçağı ve 2 helikopter daha gönderilirken, karadan da 15 arazöz ile 4 dozer çalışmalara katıldı.

YANGININ NEDENİ MUHAKKAK OLDU

İzmir’in Çeşme ilçesinde makilik alanda çıkan yangına havadan ve karadan müdahale sürerken, yangının çıkış sebebi de belirli oldu. Çiftlikte kaynak yapan personellerin sıçrattığı kıvılcım nedeniyle çıktığı öğrenilen yangında ihmali olan şahıslar hakkında isimli süreç başlatıldı.

Çeşme Kutlu Aktaş Barajı yakınlarında bulunan makilik alanda saat 13.30 sıralarında çıkan yangın, rüzgarın da tesiriyle büyüyerek geniş bir alana yayıldı. Yangına İzmir Orman Bölge Müdürlüğü grupları; 3 uçak, 6 helikopterle havadan, 30 arazöz ve 4 dozer ile karadan müdahale ederken alevler, Rüzgar Güç Santralleri’nin de (RES) etrafını sardı. Ayrıyeten İzmir-Çeşme otoyolunun Uzunkuyu mevkii, makilik alanda çıkan yangın nedeniyle trafiğe kapandı.

KAYNAKTAN ÇIKAN KIVILCIMIN SIÇRAMASI SONUCU YANGIN ÇIKTI 

Öte yandan edinilen bilgiye nazaran yangının, bölgede bulunan bir çiftlikte çalışan personellerin kaynak yaptığı esnada çıkarttığı kıvılcım nedeniyle çıktığı öğrenildi. Ayrıyeten yangında ihmali olan bireyler hakkında isimli süreç başlatıldı. Bölgedeki şiddetli rüzgar nedeniyle yangının denetim altına alınması güçleşirken, grupların alevlerle çabası sürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.