Bu Karışım Bedeninizi Tüm İltihaplardan Koruyacak! Günde Bir Kaşıkla Tekrar Doğmuş Üzere Hissedeceksiniz

Yemek tertibi ile birçok hastalıktan korunabildiğinizi biliyor muydunuz? Bilhassa iltihap, kanser, kolesterol, kalp hastalıkları üzere birçok hastalıktan korunma bahtınız var. Pekala bu nasıl olacak? Uzmanlar belirli besinleri tüketerek bedeninizin bağışıklık sistemini güçlendirip hastalıklara karşı koruya bileceğinizi belirtiyor. Bizde sizler için bu besinleri özellikleriyle tek tek sıraladık.

KALP KRİZİNDEN KRONİK HASTALIKLARA KADAR NEDEN OLUYORLAR

İnflamatuar besinler dediğimiz yiyecekler aslında şeker, rafine karbonhidratlar, endüstriyel tohum yağları, kırmızı et ve kola, hamburger ve cips üzere işlenmiş besinlerdir. Bu besinler tüketilerek aslında hastalıklara davetiye çıkartıyoruz. Hatta bu besinler kalp krizi, beden direncinin düşmesi ve kronik hastalıklara bile neden olabiliyorlar.

BU BESİNLER İLE BEDENİNİZİ KORUYUN

Peki bu hastalıkların önüne geçebilmek için ne yapmamız gerekir? Daha çok Anti-inflamatuar besinler dediğimiz işlenmemiş ve katkı hususu bulundurmayan besinler tüketmemiz gerekli. Bu besinlerin tüketilmesi ile bağışıklık sistemi ile genel beden direncimiz artar.

İLTİHABI SÖKÜP ATAN BESİNLER

Asıl bahsimiz ise bedendeki oluşan iltihabı nasıl atacağımız. Bası besinler bedendeki tüm iltihabı söküp atar. Bizde size bu besinleri sıraladık. İşte o besinler…

ORMAN MEYVELERİ

Antosiyan olarak bilinen ve içeriğinde bol ölçüde antioksidan bulunduran yaban mersini, çilek, ahududu ve böğürtlen üzere orman meyveleri tam bir şifa kaynağıdır. Aslında bu meyvelere canlı kırmızı, mavi ve mor rengini veren de antosiyaninlerdir.

Aslında tüm meyveler antioksidanlar bakımından yüksek pahalara sahip olsa da, orman meyveleri iltihaplanma, kanser ve kardiyovasküler hastalıklarla uğraşta tesirli kimyasal bileşiklere sahip özel besinlerdir.

YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

Genel olarak sebzelerin sağlıklı olduğunu biliriz. Lakin neden ya da ne özellikleri var tam manasıyla bilmiyoruz. Ispanak, lahana, pazı, roka, karahindiba üzere yeşillikler ve başka yapraklı yeşillikler, antioksidanlar açısından hayli zengindir ve bedeni alkalize eder. Bu yiyecekler folat, lif, A, C, E ve K vitamini üzere vitamin ve besinlerin yanı sıra çeşitli minerallerle doludurlar.

Yeşil yapraklı sebzeler bedenimizi hücresel seviyede besler, bilişsel gerilemeyi önler, bağırsak mikrobiyal ortamının en yeterli durum kalmasını sağlar ve genel iltihabın azalmasına yol açar.

SOMON

Alabalık, sardalya, hamsi ve uskumrunun yanında somon ve öteki yağlı balıklar, kıymetli anti-inflamatuar özelliklere sahip olan esansiyel omega-3 yağ asitleri bakımından yüksektir. Beden bunları kendisi üretemediği için dışarıdan alınması hayli kıymetlidir. Otoimmün bir rahatsızlığınız varsa, omega-3 almak çok daha kıymetlidir.

AVOKADO

Çoğumuz avokadoyu düşündüğünde birinci aklına gelen sağlıklı yağlardır. Bunun nedeni ise avakadoların, kolesterolü düşürmeye ve eklem iltihabını yatıştırmaya yardımcı olan tekli doymamış “iyi” yağlarla yüklü olmasıdır. Ayrıyeten avokado K vitamini, C vitamini, E vitamini, manganez, selenyum ve çinko bakımından da yüksek bedellere sahiptir.

BROKOLİ

Brokoli, karnabahar ve Brüksel lahanası üzere turpgiller sebzeler antioksidanlarlarla, vitaminlerle ve fitokimyasallarla doludur. Brokoli, K vitamini, C vitamini, potasyum, magnezyum ve lif bakımından zengindir, lakin brokoliyi başkalarından ayıran içerdiği sülforafandır. Sülforafan, brokolide yüksek ölçüde bulunan bileşiklerden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.