Birinci yerli batarya üretimi tamam

lTogg ve Farasis Energy iştirakinde pak güç depolama tahlilleri geliştirmek üzere kurulan Siro Silk Road Pak Güç Depolama Teknolojileri (Siro), idare merkezinin de bulunduğu Gebze’de kurduğu Batarya Geliştirme Merkezi’nde birinci bataryasını üretti. Batarya tüm testlerden muvaffakiyetle geçti. Merkezde, başta elektrikli araçlar olmak üzere farklı kullanım alanları için geliştirme faaliyetleri yürütülecek.

FABRİKA BİTENE KADAR GEBZE’DE ÇALIŞILACAK

Gemlik’te suramı devam eden seri üretim çizgilerinin devreye alınmasıyla birlikte, Gebze’deki Batarya Geliştirme Merkezi’nde yeni kuşak batarya modül ve paketlerinin yanında batarya hücrelerinin de geliştirilmesi planlanıyor. İki merkez ortasında bir sinerji oluşturularak bataryalar için teknoloji geliştirmesinden seri üretime kadar olan süreçler tamamlanmış olacak.

2031’DE 20 GİGAWATT SAAT GÜÇ MAKSADI VAR

2021’de kurulan Siro, geliştirilen batarya modül ve paketlerinin seri üretimine 2023 yılının başından itibaren başlayacak. İkinci kademede Siro, Batarya Geliştirme Merkezi ile Farasis Energy’nin en son teknolojisine dayalı Li-Ion NMC batarya hücreleri geliştirecek ve üretecek. Böylelikle Türkiye, az sayıda ülkede bulunan hücre geliştirme ve üretme yetkinliğine sahip olacak. Siro, 2031 yılı prestijiyle yıllık 20 GWs’lık üretim kapasitesiyle bölgenin önder güç depolama oyuncularından olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.