Baraj düşecek mi? YKS, AYT, TYT barajı düşer mi, son dakika gelişmeleri neler?

Kontenjanların ve YKS puanlarının açıklanması sonrasında baraj puanı altında kalan çok sayıda aday nedeniyle kontenjanların boşta kalması durumu ortaya çıktı. Bunun ardından salgın koşulları göz önüne alınarak baraj puanın aşağı çekilmesi yönünde beklentiler oluştu.

BAHÇELİ’DEN YKS, TYT, AYT BARAJ PUANI AÇIKLAMASI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, salgının neden olduğu ağır ortamdan dolayı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarında genel başarı düzeyinin bu yıl çok düştüğünü belirterek, “Salgın dönemi göz önüne alınarak Temel Yeterlilik Testi (TYT) baraj puanın 140’a,  Alan Yeterlilik Testi (AYT) baraj puanın da 160’a çekilmesi teklif ve temennimizdir” dedi.

ÜNİVERSİTE TERCİH BARAJI PUANI DÜŞECEK Mİ, YKS, TYT, AYT BARAJ PUANI KAÇ?

Başarı puan yüzdelerine göre TYT’ye katılan adayların yüzde 68’i 150 puan ve üzeri alarak barajı geçti.

AYT’de alan ağırlık değerlendirmelerde ise sayısal puan türünde  adaylarının yüzde 42,85’i, Sözel’de 60,09’u, Eşit Ağırlık puan türünde yüzde 48,04’ü ve dil alanına yüzde 80,68’i 180  ve üzeri puan alarak barajı  geçti.

Kontenjan sayılarının fazla olması nedeniyle daha çok adayın tercih yapabilmesi için baraj puanını düşürülmesi yönünde talepler oluşurken ÖSYM ve YÖK’ten henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Konuya ilişkin nihai kararın YÖK ve ÖSYM tarafından verilmesi bekleniyor.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir