Avukatların ‘Adalet Nöbeti’ sürüyor: ‘Abdülhamid’i rol modeli olarak seçen zihniyet…’

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’nın Atrium alanında bir ortaya gelen avukatlar, “insan, hava, toprak, su ve ömür için adalet” ve “Gezi Parkı bizim, yargılanamaz” diyerek Adalet Nöbeti tuttu. Adalet Nöbeti’ne CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Oya Ersoy, CHP İstanbul Vilayet Lider Yardımcısı Burkay Düzce, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Balkanı Gülseren Yoleri dayanak verdi. Adliyenin C Kapısı girişindeki Atrium alanında buluşan avukatlar, alkışlarla adliye önüne çıktı.

Adalet Nöbeti’ne, tarihçi, muharrir Erdoğan Aydın, Demokrasi İçin Birlik Uyum Üyesi Aylin Hacaloğlu, Seyahat Davası avukatı Tora Pekin ve TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi İdare Şurası Üyesi Özden Kaya konuşmacı olarak katıldı.

“BU DAYANIŞMA BİZİM UMUDUMUZDUR”

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi İdare Konseyi Üyesi Özden Kaya şunları söyledi:

“Bundan 9 yıl evvel, 2013 yılı yaz aylarında, Taksim Seyahat Parkı’nda yaşanan kitlesel kent çabası pratiği bize bir defa daha gösterdi ki bugün kenti savunmak aslında çevreyi, kent benliğini, adaleti, hukuku ve insan haklarını savunmaktır. Tüm otoriteler, zelzele bekleyen bir kentte acil hava ulaşımının değerini savunurken Atatürk Havalimanı’nın, imar planına ters bir formda evvel hastaneye, daha sonra millet bahçesine dönüştürülme eforuna giriliyor. Tüm engellemelere karşın Taksim Seyahat Parkı’nı korumak, yaşamak ve savunmak için başlayan ve tüm ülkeye yayılan bu toplumsal sahipleniş, dayanışma hareketi sürüyor. Bu dayanışma bizim umudumuzdur. Kenti, çevreyi ve ömrü savunan Çorlu ve Soma’da adaletsizliklere karşı çıkan arkadaşlarımız, Seyahat Parkı direnişini cezalandırmak ismine haksızca yargılanmış, tutsak alınmıştır. Arkadaşlarımız derhal hür bırakılmalıdır. Onlar özgür bırakılana dek kent uğraşını yüksek sesle haykırmaya devam edeceğiz. Seyahat, umuttur, umut devam ediyor.”

“ORTAK ÇABAYI YÜKSELTELİM”

Demokrasi İçin Birlik Uyum Üyesi Aylin Hacaloğlu, halkı sindirmeyi amaçlayan adaletsizliklere karşı ortak çabayı yükseltmeleri gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

“Gezi davasında verilen adaletsiz, ağır cezalar, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu’nun göz nazaran göre hukuksuzluğa uğraması, HDP’nin kapatılmak istenmesi, bayanlardan işçilere, suyunu, ormanını koruyan tüm hak arayışlarının şiddetle bastırılması, bir tweet ceddin mahpusu boylaması, sanatkarların konserlerinin iptali… Bütün bu adaletsizlikler yargının, iktidar tarafından toplumu sindirmek için, toplumun mahkum edildiği, açlık, işsizlik, yoksulluk sarmalından kendi iradesiyle ve gücüyle çıkmasını engellemek emelini taşıyor. Biliyoruz ki meşruiyetini büyük ölçüde yitiren, açlığa, yoksulluğa, işsizliğe tahlil üretemeyen iktidarın, yargıyı silah olarak kullanmaktan öbür dermanı yok. Biliyoruz ki demokrasi isteyenlerin hak, hukuk, adalet isteyenlerin ortak çabayı yükseltmekten diğer yolu yok.

“İKTİDAR, ÜLKEYİ ATEŞE ATMAYA HAZIR”

Savaş ve OHAL şartlarında seçime gidiyoruz. İktidarda kalmak için her türlü gayri yasal tekniği kullanmaya hazır olduğunu açık açık ilan eden, her gün en yüksek kamu otoritesinin ağzından muhalefete tehditler yağdıran, tabiat, emek, bayan, LGBT artı düşmanı iktidar, hatalıların dehşetiyle ülkeyi ateşe atmaya hazır. Yaşanan vahim ekonomik buhran insanların yarın sofralarına ne koyacaklarını bilmedikleri, çalışanın da çalışmayanın da güvencesizliğe sürüklendiği bu insanlık dışı şartlar, lakin halkın gücü ve iradesiyle ortadan kaldırılabilir. Anti demokratik seçim sürecinde toplumsal muhalefetin bir barikat haline getirmek istendiği şartları değiştirerek toplumun itirazlarının her sokakta, her meydanda görülmedik güzellikle bir çiçek üzere açacağı ortamı yaratmak için seferber olacağız.”

“HUKUKSUZ BİR DAVANIN KURBANI OLARAK KULLANILDILAR”

Tarihçi, müellif Erdoğan Aydın da Adalet Nöbeti’nde yaptığı konuşmada şunları lisana getirdi:

“Elimizden alınan, ağırlaştırılmış müebbet cezası ve 18’er yıl cezalarla bizlerden ve Türkiye’den kopartılmaya çalışılan arkadaşlarımız, bırakın üniversal hukuk kuralları çerçevesinde, 12 Eylül artı yasalar nezdinde bile beraat ile sonuçlanacak hukuksuz bir davanın kurbanı olarak kullanıldılar. Onları hukuksuz bir biçimde ortamızdan alan süreç, bu hukuksuzluk çerçevesinde Türkiye’nin fakirleşmesinin, ekmeğimizin, iş imkanımızın, konut imkanımızın elimizden alınmasının da aslında bir göstergesi olarak karşımızda duruyorlar. Onları bir düşman pozisyonuna indirgeyerek tüm haktan, adaletten kelam eden arkadaşlarımız üzere onları bir düşman pozisyonuna indirgeyerek cezalandırmaya çalışanlar aslında Türkiye’nin her kimlikten, her inançtan insanına hukukun üniversal haklarını ve standartlarını çok gören bir siyaset zihniyetinin yargıya yansımış tabirinden diğer bir şey değillerdir.

“ABDÜLHAMİD’İ ROL MODELİ SEÇEN ZİHNİYET…”

Olağan şartlarda beraat etmesi gerekirken, yargılanıyor olmaktan ötürü bile tazminatla ödüllendirilmeleri gereken arkadaşlarımızın bu kadar ağır cezaya çarptırılmaları, aslında Türkiye’yi bir meyyit, bir kullar ve tebaalar ülkesi haline getirme gayretinin tabiridir. Bugün Abdülhamid’i rol modeli olarak seçen zihniyet, bunun bir başka yansıması olarak karşımızda duruyor. Başaramayacaklar. Tıpkı arkadaşlarımızın içeride bile seslerini kısmalarının mümkün olmayacağı üzere başaramayacaklar. Zira yüz binlerce Türkiye insanı, Türkiye’yi mevcut durumda yaşatmaya itiraz etmektedir. Başaramayacaklarını onlar da biliyorlar. Bu nedenledir ki her gün milyarlarca doların yurt dışına kaçırıldığına dair yeni evraklar bulunmaktadır. Hukuk herkese lazım. Hukukun sesini yükseltmek şu anda mevcut iktidarı destekleyenler dahil herkesin yarınına, çocuklarına özgür, inançlı bir Türkiye armağan etmesi için zarurî bir standarttır.”

“NİÇİN SİYASAL İKTİDARIN BU ISRARINA TESLİM OLUYORLAR?”

Seyahat Davası avukatı Tora Pekin ise “Herkes terörist, herkes hapse… Siyasal iktidar bunu söylüyor ve bunu uygulatıyor burada. Bu kabul edilebilir bir şey değil” dedi. Pekin, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Dünyanın her yerinde görebileceğimiz demokrasi ve çoğulculuk tersi, baskıcı, otoriter gücü elinde tutmaya yönelik sıradan sayılabilecek eğilimler, kabul edilemez bir şey. Lakin daha düzgününü söyleyen, daha güzeline inanan bir toplumsak, bununla çaba eder, daha güzelini yaparız. Ya da neye layıksak onurlu yaşarız. Bu siyasal teorinin ve gayretten pes edecek değiliz. Yıl dönümü gelen Seyahat direnişinin gösterdiği şeyler ortada. O yüzden o yoldan yürüyüp pes etmeyeceğimizi söyleyeceğiz. Fakat burada yargı mensuplarına, savcılara ve bilhassa de yargıçlara ne oluyor onu sorgulamak lazım. Onlar kendilerini niye siyasal iktidarın bu ısrarına teslim ediyorlar, onu sormak lazım.

“YARGI, HUKUKTAN VE VİCDANDAN HİÇ BU KADAR BAĞIMSIZLAŞMAMIŞTI”

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Canan Kaftancıoğlu kararında yaptığı üzere bunu büsbütün görmezden gelmeyin, gelemezsiniz. Şayet tıpkı hususta iki sefer yargılama yapılamaz diye bir temel kural varsa Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Ofisi mensubu avukat arkadaşlarımızı Silivri’de, Edirne’de, Kandıra’da ve İzmir Şakran’da tutmaktan vazgeçin. Seyahat davası hepimizin gözü önünde cereyan ettiği karar sonrası iktidar sözcülerinden açıklama geldi. ‘Yargı hiç bu kadar bağımsız olmamıştı’ diye. Sahiden çok gerçek. Siyasi davaları kastederek söylüyorum, Yargı hukuktan ve vicdandan hiç bu kadar bağımsızlaşmamıştı. Şu soruyu sormamız lazım artık. Siyasal iktidarın buyruğu polis fezlekesine, polis fezlekesi iddianameye, iddianame hiç yargılama yapılmadan, tek bir kanıt tartışması yapılmadan karara dönüşecekse bu adliyeye ne gerek var? Seyahat davasının sonunda bu soruyu bir sefer daha sorduk.

“UMUDU DÜRT, ÜMİTSİZLİĞİ YATIŞTIR”

Yıllardır Türkiye’nin her yerinde şiddetle ilişkilendirilemeyen yüzlerce binlerce yurttaşımız hapishanelerde. Tek bir hataları var. Bu iktidarla birebir düşünmemek. Siyasetçiler, gazeteciler, avukatlar, akademisyenler, öğrenciler, tek bir satır toplumsal medya paylaşımı için tutuklanan yurttaşlara kadar iktidarın tiranlığına kendisini teslim etmeyen kim varsa bu biçimde amaçta. Sözlerimi dün Silivri’den getirdiğim selamla ve tutuklu meslektaşımız Can Atalay’ın Edip Cansever’den seçtiği diziyle bitirmek istiyorum. ‘Umudu dürt, ümitsizliği yatıştır.’ Umudu dürtelim arkadaşlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.