Altın fiyatları neden düştü?

Gram altın bir gecede 30 lira değer kaybetti. Bazı uzmanlara göre, düşüşün nedeni kripto para piyasasındaki yükselişin ons altın fiyatlarına etkisi. Peki bu düşüş normal mi? Finans analisti İslam Memiş’e göre, gram altındaki düşüş Amerikan Merkez Bankası’nın bir operasyonu.

“FED diyor ki Amerika’daki enflasyon geçici ancak, altın yatırımcıları da umudunu kırmak için altın fiyatlarını kırmak gerekiyordu. Çünkü insanları inandırmak için ve dolayısıyla da altın fiyatlarında ciddi bir operasyon yapıldığını ve düşüşlerinde ciddi anlamda manipülasyon fiyatlaması olduğunu da gözlemliyoruz.”

BU DÖNEMDE ALTIN ALINIR MI, SATILIR MI?

“Ben bu düşüşlerin kişisel olarak kalacağını tahmin etmiyorum. Özellikle bu düşüşlerde altın borcu olan altına yatırım yapmak isteyen veya düğün yapacak olan yatırımcısına alım fırsatı sunduğunu da özellikle kademeli alım fırsatı sunduğunu da hatırlatmak isterim.”

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun toplantısı sonrasında açıklanacak faiz kararı ve basın açıklamasının da altın fiyatları için önemli olacağı belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.