Almanya Başbakanı’ndan Türkiye’ye davet

Son devirde gerginliğin arttığı Türkiye-Yunanistan bağlarıyla ilgili Almanya’dan dikkat çeken bir açıklama geldi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un Türkiye’ye Yunanistan’la alakalarda itidal daveti yaptığı bildirildi.

Almanya hükümetinden bir sözcü, “Başbakan mevcut durumda tüm NATO müttefiklerinin bir ortada durması ve ortalarındaki provokasyonlardan kaçınmaları gerektiğini düşünüyor” dedi. Günlük basın toplantısında konuşan sözcü, Türkiye’nin Yunanistan’ın hava alanını ihlal ettiği argümanlarına ait olarak “Yunan hava alanını işgal etmek ve Yunan adaları üzerinde uçuş yapmak yanlışsız bir tavır değil. Bunlar, yapan olmayan ve birlik ruhuna muhalif adımlar” diye konuştu.

Sözcü, Almanya’nın Türkiye ve Yunanistan ortasındaki meselelerin diyalog yoluyla ve milletlerarası kanunlara uygun formda çözülmesi aslına bağlı olduğunu kaydetti. Alman yetkili, “Avrupa Birliği üyesi ülkelerin egemenliğinin sorgulanmasını kabul edemeyiz” dedi.

MİÇOTAKİS, SCHOLZ’A HARİTA GÖSTERMİŞTİ

Brüksel’de dün düzenlenen AB Tepesi’ne katılan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in burada üst seviye isimlerle görüştüğü ve Türkiye aksisi açıklama ve sunumlar yaptığı ortaya çıkmıştı. Miçotakis’in Alman mevkidaşı Scholz ile de görüştüğü ve bu görüşmede Ankara ile son devirde yaşanan tansiyondan duyulan tasanın lisana getirildiği belirtilmişti.

Yunan haber ajansı AMNA’nın haberinde, Türkiye’nin “Mavi Vatan” doktrininin Atina’da rahatsızlık yarattığı ve Miçotakis’in bu mevzuyu Scholz’a bir harita gösterdiği aktarılmıştı. Yunan başbakanın Türkiye’nin ataklarının bölgeye ziyan verdiğine yönelik savları Scholz’a kabul ettirmeye çalıştığı tabir edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.