ABD’de taciz mağduru sportmenler FBI’dan 1 milyar dolar istiyor

 Avukatların yaptığı açıklamada, ortalarında olimpiyat altın madalyalı cimnastikçiler Simone Biles, Aly Raisman ve McKayla Maroney’nin de yer aldığı 90 sportmen bayanın, tacizci hekim Nassar’ı, hakkında şikayet olmasına karşın durdurmadığı için FBI’dan 1 milyar doları aşkın tazminat istediği belirtildi.

Açıklamada savlarla ilgili, Michigan Üniversitesinden eski cimnastikçi Samantha Roy’un, “FBI işini basitçe yapmış olsaydı Nassar, benim de dahil olduğum yüzlerce kızı taciz etmeden durdurulurdu.” sözüne yer verildi.

Mağdur avukatları, Los Angeles FBI casuslarının 2016’da Nassar’a karşı soruşturma başlatarak birkaç bayan sporcuyu dinlediği, fakat Michigan eyaleti yetkililerini uyarmadığı bilgisini hatırlattı.

FBI, nisanda 13 kişilik mağdur kümenin tezlerine ve 130 milyon dolarlık taleplerine ait yorum yapmayı reddetmişti.

LARRY NASSAR DAVASI

ABD Olimpiyat Cimnastik Ekibi’nin ve Michigan Eyalet Üniversitesinin eski hekimi Larry Nassar aleyhinde birinci kez 2015’te cinsel istismar şikayetleri başlasa da FBI soruşturmasının başlaması aylar sürmüş ve tacizci tabip lakin Kasım 2016’da tutuklanmıştı.

Nassar, 2018’de cinsel istismar kabahatlerinden 300 yıldan fazla mahpus cezası alırken birebir yıl, Michigan Devlet Üniversitesinde tacize uğrayan 300’den fazla bayan ve kız çocuğunun açtığı dava sonucu üniversite, davacılara 500 milyon dolar ödenmesi konusunda uzlaşmıştı.

14 Aralık 2021’de Nassar’ın cinsel istismarına maruz kalan yüzlerce bayan, 5 yıl süren hukuk uğraşının akabinde ABD Cimnastik Federasyonu ile 380 milyon dolarlık tazminat için uzlaşmıştı.

FBI Yöneticisi Christopher Wray, Nassar’ın yargılanmasındaki gecikmeler ve bunun yol açtığı acı için “derinden üzgün olduğunu” açıklamıştı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.