25 bin kadın doğum yapacak

MELTEM GÜNAY İstanbul – Nüfus Fonu, çok daha fazla kadın ve kız çocuğuna ulaşmak için herkesi kampanyalarına destek vermeye davet etti. UNFPA, depremden etkilenen illerde 226 bin hamile kadının olduğunu ve bunların 25 bininin bir ay içinde doğum yapacağını vurguladı. Fon, bu tür kriz durumlarında kadın ve çocuklara yönelik şiddet ve çocuk yaşta evlilik de dahil toplumsal cinsiyete dayalı şiddet vakalarının, istenmeyen gebeliklerin ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların artış gösterdiğine vurgu yaptı. UNFPA, çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Güvenli doğum ve doğum sonrası bakım hizmetleri sağlayan ekiplerimiz hijyen içeren kadın sağlık kitlerini ile yeni doğan bebeklerin temel ihtiyaçlarını içeren anne-bebek sağlık kitleri dağıtıyor. Ekiplerimiz toplumsal cinsiyete dayalı şiddete maruz kalan kadınlara ve kırılgan gruplara danışmanlık ve psikososyal destek sağlıyor” dedi.

Psikososyal destek

UNFPA Türkiye Depremi Durum Raporu’na göre, depremden dolayı sağlık tesislerinin hasar görmesinin güvenli doğum ve doğum sonrası bakım hizmetlerine erişimde sorunlar yaşanmasına neden olabileceğine işaret edildi. Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddet’e (TCDŞ) de dikkat çekilen raporda, kriz durumlarında kadınlar, kız çocukları ve diğer kırılgan grupların artan TCDŞ ile karşı karşıya kaldığı ve “Şiddete maruz kalan kadın ve kız çocukları için yeni sığınma evleri kurulmasına ihtiyaç var” dendi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir